ŻakUZ Jubilatus – nowy bachusik w Zielonej Górze!

0
fot. Bartosz Mirosławski UM
Przed wejściem do gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy al. Wojska Polskiego rozsiadł się nowy student. Nie straszne mu listopadowe chłody. To ŻakUZ Jubilatus – kolejny bachusik.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Studenta nie przeszedł bez echa. Pozostanie po nim pamiątka w postaci bachusika  – ŻakUZa Jubilatusa.

– Jubilatus  jest wyjątkowy. To 60. Bachusik w mieście, odsłonięty z okazji 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego – mówi prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. – To prezent uniwersytetu dla studentów – dodaje prof. Barbara Literska, prorektor ds. studenckich.

 

Nowy ma już znajomych

ŻakUZ Jubilatus jest trzecim uniwersyteckim bachusikiem. Ma dwóch kumpli – Uzetikusa, który siedzi na schodach przed wejściem do Rektoratu przy ul. Licealnej i Banachusa nad wejściem do siedziby Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii (imię otrzymał na cześć prof. Stefana Banacha, wybitnego polskiego matematyka – jednego z założycieli Polskiego Towarzystwa Matematycznego). ŻakUZ Jubilatus dobrze rokuje i wygląda na porządnego studenta. W dłoniach dzierży książkę, na głowie ma biret. – Prosta forma, myślę, że nie przegadana – komentuje Robert Tomak, rzeźbiarz i autor bachusika, nota bene – absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Dzień Studenta na wesoło

Międzynarodowy Dzień Studenta jest obchodzony od 1941 roku. Został ustanowiony na pamiątkę krwawo stłumionego protestu czechosłowackich studentów przeciwko inwazji nazistów w 1939 roku. Dziś święto bynajmniej nie ma charakteru nostalgicznego. Jest raczej okazją do afirmacji tego, co większość nazywa najpiękniejszym okresem w życiu. ŻakUZ Jubilatus będzie o tym przypominał.

 

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

(ah)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ