Winobranie

Winobranie jest czołową imprezą Miasta znaną w kraju jak i za granicą, nagrodzoną dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej – „Na najlepszy produkt turystyczny”.

Wrześniowe święto związane jest z uwieńczeniem prac przy zbiorach na winnicach. Jak co roku, święto zaczyna się uroczystym przekazaniem kluczy do Miasta bogowi wina i rozkoszy – Bachusowi. Towarzyszy mu orszak hałaśliwych lecz urodziwych Bachantek i nadużywający wina satyr.

 

IMG_2352Bachus

W pierwszą sobotę Winobrania Bachus przejmuje symboliczną władzę nad miastem i od tej pory wino leje się strumieniami. Podczas winobraniowego tygodnia na deptaku można zobaczyć targi kolekcjonerskie oraz wielobarwny jarmark.

winkaW deptakowym „Domku Winiarza” można degustować wina i uzyskać fachową wiedzę od zielonogórskich winiarzy na temat uprawy winorośli. Prezentowane są w nim także lokalne osiągnięcia i trendy winiarskie.

Atrakcje

W trakcie święta wina, odbywa się cała gama imprez kulturalnych i sportowych, takich jak Nocny Bieg Bachusa, koncerty zespołów muzyki pop, a także orkiestr dętych, big – bandów, orkiestr symfonicznych. W klubach i pubach trwają zabawy taneczne i jazzowe noce, występy teatralne, wernisaże, pokazy mody, lunaparki dla dzieci a kabarety z „Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego” swoimi występami zabawiają mieszkańców i gości.

IMG_3904W tych dniach można zarówno wzbogacić swoją kolekcję antyków, jak i popróbować potraw z różnych stron świata. W ramach winobraniowych Spotkań Teatralnych odbywa się cykl spektakli oraz degustacja wina w ramach konkursu na najlepsze wino domowej roboty.

Kluczowym punktem Winobrania jest zawsze Korowód Winobraniowy. Jest to prawie godzinne widowisko – efektowna parada promująca zielonogórskie osiągnięcia.
IMG_4117

W dniach Winobrania, Zielona Góra staje się miastem pełnym radości i zabawy, nad którym czuwa Bachus popijający wraz z mieszkańcami i ich gośćmi ten najszlachetniejszy z trunków. Zielona Góra ponad wszelką wątpliwość zasługuje na zaszczytne miano Winnego Grodu.