Winobraniowa scena na Placu Powstańców Wielkopolskich

0
fot. archiwum Winobrania

Scena na Placu Powstańców Wielkopolskich to już tradycja. Co roku gościmy na niej gwiazdy muzycznej sceny. Nie inaczej będzie również w tym roku.

O wyborze tegorocznych artystów w dużej mierze zdecydowali sami mieszkańcy, biorący udział w plebiscycie, podczas którego proponowali zespoły, które chcieliby usłyszeć podczas Dni Miasta. To dzięki nim udało nam się stworzyć różnorodny program, skierowany do wielu grup odbiorców – od seniorów po młodzież, a nawet dzieci. Podczas ośmiu dni koncertów usłyszymy wiele znakomitych głosów oraz hitów wybrzmiewających we wszystkich radiostacjach. Będą to między innymi: Vito Bambino, Patrycja Markowska z gościnnym udziałem Andrzeja KrzywegoNatalia Szreoder czy Igor Herbut.

Jak co roku, muzyczne Winobranie rozpocznie Filharmonia Zielonogórska. Z okazji rozpoczęcia obchodów 800 – lecia powstania Miasta i 700-lecia nadania praw miejskich, postanowiliśmy również w wyjątkowy sposób uczcić jego zakończenie. 10 września na Scenie Placu Powstańców Wielkopolskich wystąpi Zielonogórzanka, Honorowy Obywatel Zielonej Góry Urszula Dudziak i światowej sławy polscy muzycy jazzowi w projekcie „Tribute to Zbigniew Namysłowski”. W programie koncertu znajdą się utwory z płyty Namysłowskiego o tytule „Winobranie”. Z okazji wizyty Urszuli Dudziak w Zielonej Górze, przygotowano również dodatkową niespodziankę, którą już niebawem będziemy mogli podziwiać.

Filharmonia Zielonogórska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Rafał Kłoczko (dyrygent), Jarosław Wolanin (przygotowanie chóru), Joanna Moskowicz (sopran), Mateusz Sławecki (kontratenor), Tomasz Rak (baryton)

Carmina Burana to nazwa XIII-wiecznego zbioru pieśni, który został odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w bawarskiej miejscowości Benediktbeuern. Znalezisko zostało przekazane do Bayerische Staatsbibliothek w Monachium i to właśnie tam natknął się na manuskrypt urodzonego w tym mieście kompozytor Carl Orff . Teksty na tyle go zaintrygowały i zafascynowały, że postanowił napisać do nich muzykę. W ten sposób powstało wielkie wokalno-instrumentalne dzieło noszące tytuł jak sam zbiór. Do dziś utwór jest chętnie i często wykonywany, jak i nagrywany, a początkowy fragment kantaty zaczynający się od słów O Fortuna – przejmujący zwrot do losu i szczęścia – zna każdy.

Główną ideą przyświecającą Orffowi w jego twórczości był tzw. teatr totalny, czyli oryginalna synteza muzyki, śpiewu, poezji, tańca oraz gry scenicznej. Wszystkie te elementy odnajdziemy w Carminie Burana. Rytm jako podstawowy i najważniejszy element muzyczny przenika nie tylko partię orkiestry, ale i tekst pełen efektów „perkusyjnych”, skandowania i powtórzeń. Skomponowany w 1937 roku utwór ma postać kantaty scenicznej na głosy solowe, chór i orkiestrę i jest romantyczną stylizacją muzyki średniowiecza. Składa się z trzech części, poprzedzonych prologiem zatytułowanym Fortuna Imperatrix Mundi. Każda  z trzech części (Veris laeta facies, In taberna, Cour d’Amours) ma odmienny charakter.

 

 

 

Patrycja Markowska

Hippiska, artystka, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej.
Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne
z hasłem Peace& Love towarzyszą jej od zawsze.

Uwielbia koncertować.  Od lat skupia się na tym, by swojej widowni co raz prezentować nową muzykę. Wydała  9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów.

Kochając twórczą pracę – bardzo chętnie gra z innymi artystami. Występowała z takimi twórcami, jak Tanita Tikaram, Leszek Możdżer, Artur Gadowski, Ray Wilson czy najważniejszy artysta w jej życiu – Grzegorz Markowski.

Występuje z zespołem w składzie: Maciej Mąka (gitara, śpiew), Krzysztof Siewruk (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja).

Patrycja ma na swoim koncie liczne nagrody muzyczne, w tym Eska Music Awards dla Artystki Roku (2008) i Złoty Dziób Radia Wawa za Przebój Roku „Świat się pomylił” (2007 rok), Platynowa płyta (2010) dla albumu „Patrycja Markowska”, „Złota płyta” (2013) dla najbardziej rockowego w jej dorobku krążka, tj. „Alter Ego”.  Jest laureatką I miejsca podczas KFPP w Opolu w kategorii Konkurs Premier i wielu innych nagród, w tym nagrody dla „najlepszej wokalistki 2018” w plebiscycie „Płyty Rocku Antyradia 2018”.

 

 

Andrzej Krzywy – śmiało można powiedzieć, że urodził się, by śpiewać. Ma niesamowitą zdolność do tworzenia wszelkich przebojów. Jest nie tylko wokalistą, ale także kompozytorem, autorem tekstów i prezenterem telewizyjnym. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w zespole DAAB. Najpierw grał na gitarze solowej, potem śpiewał w chórkach, a zakończył jako wokalista i frontman grupy. Po odejściu z DAABu współtworzył zespół De Mono.  Ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej,  ich utwory zna i śpiewa cała Polska. Za nimi niezliczona ilość koncertów i miliony sprzedanych płyt, wiele nagród i wyróżnień… Któż z Was nie zna takich utworów jak: „Póki na to czas”, „Moje miasto nocą” czy „Zostańmy sami”.

 

 

Vito Bambino

Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Vito Bambino. Muzyka, który od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a urodził się w 1988 roku w Katowicach jako Mateusz Dopieralski. W Niemczech znalazł się w wieku dwóch lat, gdy rodzice postanowili poszukać lepszego życia na Zachodzie. Mieszka tam do dziś, choć mówi o sobie nie „Niemiec”, „Polak”, „Ślązak”, lecz „Europejczyk”. I mówi to z dumą.

Mateusz Dopieralski aka Vito Bambino stworzył materiał, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Jeśli dobrze wsłuchamy się w zawarte na płycie piosenki, usłyszymy przeróżne elementy, jakie składają się na to różnorodne stylistycznie dzieło. Jedno z tych odbić zaprowadzi nas aż do czasów „Placu zabaw”, czyli drugiego materiału Bitaminy, czyli producenckiego tria, które wraz z Mateuszem tworzą Piotr Sibiński i Amar Ziembiński. Do spowitych melancholią czasów beztroskich wakacji, pitej hektolitrami lemoniady i ciągłego wrażenia, że wszystko jeszcze przed nami, a lato nigdy się nie kończy. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Zmienia się spojrzenie na życie, priorytety. Zaczyna się dorosłe życie.

 

 

 

 

 

Natalia Szroeder

Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów jej twórczej aktywności.

Wydawać by się mogło, ze fakt, iż rewelacyjnie, już jako czterolatka, zaprezentowała się w programie muzycznym „Od przedszkola do Opola”, nie jest istotny, jednak, jak udowodniła później – bez problemu podbijała serca publiczności i widzów dużych telewizyjnych festiwali muzycznych. To spowodowało, ze dostała liczne propozycje udziału w projektach artystycznych, m.in. muzyczno-aktorskich czy muzyczno-tanecznych, w których z sukcesem sobie poradziła.

Talent Natalii dostrzegły tez legendy polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniew Wodecki, Irena Santor czy Jacek Cygan, którzy zapraszali ją do swoich projektów. Scena jest jej żywiołem, co udowodniła, dając dotychczas ponad czterysta koncertów. Już od najmłodszych lat komponowała muzykę i pisała teksty, co z powodzeniem czyni do dziś. W międzyczasie uczęszczała na lekcje gry na skrzypcach.
Dotychczasowa kreacja artystyczna Natalii nasycona była nieustannymi poszukiwaniami swojej ekspresji muzycznej, wynikającej z jej wrażliwości i doświadczeń. Stąd progresywna ewolucja jej twórczości, którą wyraźnie widać w jej ostatnich produkcjach muzycznych. W ostatnim czasie współpracowała m.in. z Janem Młynarskim, Vito Bambino (Bitamina), Quebonafide czy Ralph Kaminski.
W dotychczasowym dorobku artystka ma podwójnie platynowe i platynowe płyty za single pochodzące z albumu „NATinterpretacje”, który pokrył się złotem. Obecnie pracuje nad kolejną płytą, której premiera nastąpi jeszcze w tym roku.

 

 

 

 

Kacperczyk

Bracia Kacperczyk to niezmiennie samowystarczalny duet – za warstwę liryczną utworów odpowiada Maciek, podczas gdy Paweł zajmuje się ich produkcją i to właśnie fakt, że wspierają się na każdym kroku, czyni owoc ich współpracy wyjątkowym. Na ich drugim krążku znajdziemy gościnne zwrotki Julii Pośnik, Julii Wieniawy, Janusz Walczuka, CatchUpa i Hodaka.

 

 

 

Igor Herbut CHRUST

Igor Herbut, lider grupy LemON. Kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa w zachodniej Polsce, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia – to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości dwudziesiedmioletniego artysty.

Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju, koncertującym bezustannie od ponad pięciu lat. Dzięki swojej niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa, Igorowi udało się osiągnąć komercyjny sukces – swoją niekomercyjną muzyką. Jego warsztat wokalny (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju. Igor został zaproszony do współpracy  z takimi artystami jak m.in. Hey i Kasia Nosowska, Kayah, Zakopower, Adam Sztaba, Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz. Najnowsza, czwarta płyta zespołu zatytułowana ,,TU” przypieczętowała wysoką pozycję LemON w branży i jest uznawana za jedno z najciekawszych wydawnictw ubiegłego roku.

 

 

 

Viki GABOR

Witam wszystkich jestem Viki.
Pochodzę z bardzo muzykalnej rodziny. Urodziłam się w Niemczech, kilka lat mieszkałam w Anglii a teraz mieszkam w Polsce.
Chciałabym opowiedzieć, jak zaczęła się moja pasja i zamiłowanie do muzyki. Po raz pierwszy na scenie wystąpiłam w The Voice Kids, to było niesamowite przeżycie i doświadczenie, poznałam tam wielu nowych przyjaciół! Niestety nie wygrałam, ale dotarłam do finału! Mój pierwszy singiel „Time” ma 5 miliony wyświetleń na YouTube, a nie wiem czy wiecie że remiksowany był przez shanguy I Melo.Kids. Moją idolką jest Ariana Grande, słuchałam jej piosenek od najmłodszych lat, jest po prostu niesamowitą artystką, ale uwielbiam też słuchać Jessie G i Shawn Mendes. W 2019 roku wystąpiłam w Sopocie na „TOP Of The TOP Sopot Festival – Young Choice Awards”, było naprawdę świetnie! W październiku miałam również przyjemność występować przed absolutnie genialnymi chłopakami z „Bars and Melody” podczas ich trasy koncertowej po UK. Uwielbiam ich muzykę, i ich osobowość, również w 2019 roku wzięłam udział w Eurowizji Junior. Spotkałam tam wspaniałych ludzi z całej Europy a nawet Australii, moja piosenka „Superhero” tak się spodobała że wygrałam i jestem z tego powodu mega szczęśliwa. ‘Superhero’ ma już 22 milionów wyświetleń na youtube!

2020 zaczyna się dla mnie naprawdę świetnie nagrałam piosenkę z niesamowitą Kayah, ta piosenka nazywa się „Ramie w Ramie” ma prawie 43 milionów wyświetleń na YouTube, co jest super wynikiem. Zostałam nominowana w trzech kategoriach do nagrody Fryderyki, to naprawdę niesamowite, nigdy nie myślałam, że będę mogła zostać nominowana do tak ważnej nagrody!!

4 września 2020 wydałam swoją debiutancką płytę „Getaway (Into My Imagination)” która pokryła już pokryła się złotem.
W listopadzie miałam zaszczyt być ambasadorką JESC 2020 w Warszawie podczas którego zaśpiewałam piosenkę „Move The World” której autorem jest Gromee. Rok 2020 zakończyłam występem podczas „SylwestraMarzeń” w TVP2. W lutym br. wystąpiłam podczas finału Miss nastolatek w telewizji Polsat, wzięłam też udział w programie „To Był Rok” jako gwiazda muzyczna, dodatkowo już wkrótce ukaże się mój nowy singiel i jestem naprawdę podekscytowana, mam nadzieję że wam się spodoba, nie mogę się doczekać !!

 

 

 

Urszula Dudziak
Polska wokalistka i kompozytorka jazzowa. Uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone, Sting i wielu innych.
Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
Można by było wyliczać jej niespotykaną skalę głosu, perfekcyjną intonację oraz unikalną technikę wokalną, ale muzyka, to tylko cześć Urszuli Dudziak. Kobiety, która posiada w sobie niezmierzone pokłady optymizmu, którym obdarza wszystkich dokoła. Może w przypadku kogoś innego zabrzmiałoby to jak frazes, ale wystarczy znaleźć się na chwilę w jej obecności, żeby zrozumieć, że ta energia to prawdziwa supermoc. Urszula Dudziak zagrzewa inne kobiety do działania – bez względu na wiek. Pokazuje jak czerpać z życia pełnymi garściami i chwytać każdą chwilę. Gra w tenisa, prowadzi traktor, buduje dom, koncertuje, robi spotkania „Power Speech”, napisała 2 książki ( „ yśpiewam Wam Wszystko” i „ Wyśpiewam Wam Wiecej”) oraz jest youtuberką, która aktywnie prowadzi swojego Vloga.
Ma do dyspozycji wiele kanałów, na każdym nich inną grupę docelową.

Tribute to Zbigniew Namysłowski – gościnnie URSZULA DUDZIAK
Koncert wypełnią inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie “Winobranie”, które po raz pierwszy zaprezentowane były równo 50 lat temu podczas warszawskiego festiwalu Jazz Jamboree’72. Rolę muzycznych gospodarzy tego koncertu, pełnić będą muzycy świetnie znanego i niezwykle lubianego przez publiczność na całym świecie, zespołu Walk Away.

Scenariusz koncertu skonstruowany jest w formie swoistej muzycznej podróży po najważniejszych muzycznych projektach Zbigniewa Namysłowskiego – gatunkach i stylach muzycznych, które dominowały w Jego twórczości na przestrzeni kolejnych dekad artystycznej aktywności. Zupełnie nowa odsłona.., nowe – przygotowane specjalnie na ten koncert – opracowania i artystyczne wizje tych kompozycji, które zaprezentują nam zaproszeni do udziału w koncercie goście, z pewnością pozwolą nam lepiej poznać twórczość Zbigniewa Namysłowskiego, a także okazać jej ponadczasową wartość, która dla muzyków młodego pokolenia może stanowić nieustanną inspirację.
Tu, ze szczególną uwagą wsłuchamy się w występ młodej gwiazdy polskiej sceny jazzowej, Marty Wajdzik, która debiutując dwa lata temu płytą “My Planet”, udowodniła swą ogromną dojrzałość muzyczną. Wielu krytyków upatruje w niej spadkobierczynię artystycznej spuścizny Zbigniewa Namysłowskiego. Podczas koncertu, Marta zaprezentuję nie tylko własne kompozycje, ale też zmierzy się z kompozycjami Mistrza Namysłowskiego, które – jak twierdzi w wielu wywiadach – inspirowały ją niegdyś jako wzorzec klasyki polskiego jazzu.
Koncert, będzie też doskonałą okazją by poznać nieco mniej znaną część twórczości Zbigniewa Namysłowskiego, jaką są piosenki skomponowane do słów min. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Rodzeństwo: Mary Rumi / Jacek Namysłowski – jako bezpośredni spadkobiercy twórczej spuścizny Ich taty – zaprezentują fragmenty wydanego w tym roku projektu płytowego “Depressed Lady”, który odsłania kompozytorską głębię piosenek śpiewanych niegdyś przez Kalinę Jędrusik, Andrzeja Zauchę i Czesława Niemena

Prowadzenie: koncert – ubarwiając anegdotami i faktami z życia Artysty – prowadzić będą: Urszula Dudziak oraz dziennikarz Polskiego Radia Piotr Majewski.

Zaproszeni Soliści-Goście:
Urszula Dudziak (wokalistka wielokrotnie współpracująca z Namysłowskim / niezrównana interpretatorka i propagatorka Jego kompozycji na całym świecie)
Marta Wajdzik (saksofonistka obdarzona niezwykłym talentem i potencjałem – prawdziwe objawienie ostatnich kilku lat, na polskiej scenie jazzowej)
Jacek Namysłowski (syn Zbigniewa Namysłowskiego – jeden z czołowych polskich instrumentalistów grający na puzonie – podstawowym, jeśli chodzi o muzyczne wykształcenie, instrumencie Zbigniewa Namysłowskiego).
Mary Rumi (…a właściwie Maria Rumińska, de domo Namysłowska, córka Zbigniewa Namysłowskiego – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka kompozycji i opracowań muzyki teatralnej, mocno związana ze środowiskiem muzyki etnicznej i folkowej).

Program ogólny sceny na Placu Powstańców Wilekopolskich (przy Filharmonii Zielonogórskiej):

3.09 sobota: 20.30 Carl Orff „Carmina Burana – kantata sceniczna”

4.09 niedziela: 20.30 Patrycja Markowska / Gościnnie Andrzej Krzywy

5.09 poniedziałek: Vito Bambino

6.09 wtorek: Natalia Szroeder

7.09 środa: Kacperczyk

8.09 czwartek: Igor Herbut CHRUST

9.09 piątek: Viki Gabor

10.09 sobota: Tribute to Zbigniew Namysłowski / 50 lat od premiery albumu Winobranie, z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak

 

>>> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM <<<

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ