Winobranie z Winobusami nagrodzone Lubuską Perłą Turystyczną [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Jędzura

W czwartek, 19 października, w Regionalnym Centrum Animacji Kultury odbył się VII Lubuski Sejmik Turystyczny, podczas którego wręczono tegoroczne Lubuskie Perły Turystyczne. Wśród zwycięzców znalazło się Winobranie z Winobusami oraz piękny Park Książęcy w Zatoniu! –  Jestem bardzo dumny, że dostrzeżono i nagrodzono nasze starania – podkreśla Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu, które było jednym z organizatorów dni Zielonej Góry.

 

Lubuskie Perły Turystyczne, czyli konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny w województwie od lat organizowany jest przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczną „LOTUR”, przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Laureaci tej rywalizacji są później nominowani do konkursu centralnego, gdzie mogą otrzymać tzw. Certyfikaty POT.

– Takie certyfikaty to najważniejsza nagroda w branży turystycznej w Polsce. Stanowią one doskonałą rekomendację oraz gwarancję usług na najwyższym poziomie. Na pewno wzmacniają też markę danego produktu – podkreśla Jadwiga Błoch, prezes „LOTUR”.

Co ważne, zgłaszać do konkursu można zarówno wydarzenia cykliczne, imprezy turystyczne, konkretne obiekty i zabytki czy też szlaki. Rywalizacja o Perłę bywa zazwyczaj zacięta, bowiem przy wyborze laureatów kapituła zwraca uwagę nie tylko, na jakość produktu, ale także na jego dostępność czy też innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii.

 

Nagroda dla Winobrania

Mając to na uwadze, tym bardziej cieszy, że w tym roku jury doceniło Winobranie wraz Winobusami, które otrzymało Perłę zajmując drugie miejsce w klasyfikacji i pokonując m.in. Lubuskie Lato Kulturalne, Kostrzyńskie Pompeje – Stare Miasto Kostrzyn czy też Święto Parku Dworskiego w Iłowej.

 

– Jestem bardzo dumny, że dostrzeżono i nagrodzono nasze starania – podkreśla Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu, które było jednym z organizatorów święta Zielonej Góry. – Według naszych historycznych ustaleń była to 170 edycja Winobrania i myślę, że było bardzo udane. Potwierdzają to obserwacje oraz opinie, które do nas docierają, ale też liczby! Szacuje się, że przez te dziewięć dni przez miasto mogło się przewinąć ok. 700 tys. osób. Mamy olbrzymią liczbę wejść na stronę oraz media społecznościowe Winobrania. Nie brakuje nam także wystawców, wręcz odwrotnie, jest problem jak ich wszystkich pomieścić.

Prezes Strach zaznacza przy tym, że już teraz myśli, jak święto Zielonej Góry jeszcze bardziej uatrakcyjnić. – Myślę, że na jubileusz 700-lecia uzyska praw miejskich sznyt Winobrania będzie jeszcze większy i ładniejszy. Na razie mogę zdradzić, że na pewno liczba domków winiarskich będzie większa niż 40 – twierdzi nasz rozmówca.

 

Park w Zatoniu jeszcze piękniejszy!

Warto także podkreślić, że podczas rozdania nagród Specjalną Lubuską Perłę Turystyczną otrzymał zrewitalizowany przez miasto Park Książęcy w Zatoniu. – To bardzo prestiżowa nagroda. Bardzo się cieszę, że nasz park odcisnął się taką pozytywną energią zarówno na mieszkańcach Zielonej Góry, jak również na organizacjach, które profesjonalnie zajmują się turystyką – zaznacza Agnieszka Kochańska, miejska architekt zieleni oraz wiceprezes Fundacji Ogrody Kultury.

I kontynuuje: – Park Książęcy jest miejscem szczególnym, choćby w okresie covidowym był ostoją dla mieszkańców, miejscem gdzie mogli pospacerować i odzyskać energię. Ale przede wszystkim jest to piękny teren, który zachwyca o każdej porze roku. Dzięki dotacji, jakie miasto zdobyło na kolejny etap rewitalizacji park jeszcze bardziej zmieni swoje oblicze i będzie piękniejszy. Zachęcam jednak do odwiedzenia go już dziś. Warto! – przekonuje A. Kochańska.

 

 

(md)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ