Wino księżnej i wystawa

0
Fot. Tomasz Czyżniewski

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum Ziemi Lubuskiej. A najnowszego wina spróbujemy w Zatoniu.

 

– Jedną księżnę poproszę! – ciekawe, czy takie zamówienia padają już w pałacowej kawiarni w Parku Książęcym w Zatoniu.

Chodzi o wino Duchesse de Dino czyli Księżna Dino.

– Jest rozlewane specjalnie dla nas i w sprzedaży jedynie w pałacowej kawiarni. Na początku czerwca, podczas wycieczki do Żagania, wybraliśmy wino i teraz jest już dostępne. Oczywiście nawiązuje do właścicielki pałaców w Zatoniu i Żaganiu – tłumaczy Jarosław Skorulski, prezes Fundacji Ogrody Kultury. Obowiązkowo na etykiecie znalazł się portret księżnej.

Wino pochodzi z winnicy Saganum, prowadzonej w podżagańskim Bożnowie przez Marcina Furtaka. Została założona w 2017 r. Leży w malowniczej Dolinie Bobru. Nawiązuje do historycznych winnic w regionie. Żagań już w XIII wieku szczycił się uprawą winorośli. Stąd nazwa winnicy – Saganum – to łacińska nazwa Żagania.

– Uprawą zajmowali się mnisi, którzy zakładali winnice przy klasztorach. Nasza obecność w klasztornej piwnicy nawiązuje do tej tradycji – mówił do gości z Zatonia M. Furtak, opowiadając o winach w podziemiach klasztoru poaugustiańskiego, jednego z najcenniejszych zabytków w województwie.

Jak wygląda winnica Saganum – można zobaczyć w zielonogórskim muzeum. Wernisaż wystawy z cyklu „Winnice Lubuskie. Wczoraj i dziś” w środę, 6 lipca, o godz. 17.00.

 

(tc)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ