Winnice lubuskie wczoraj i dziś – otwarcie wystawy

0

8 września 2021 roku (środa) o godz. 17.00 w muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie wystawy “Winnice lubuskie wczoraj i dziś”. Pokaz przybliża działalność sześciu winnic (winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie, winnicy Miłosz w Łazie, winnicy Kinga w Starej Wsi, winnicy Cantina w Mozowie Winnicy , winnicy Saint Vincent w Borowie Wielkim oraz winnicy Gostchorze), które były prezentowane przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w latach 2015-2020.

fot. mzl.zgora.pl

Winiarstwo lubuskie jest obecnie na etapie dynamicznego rozwoju. W połowie lat 90. ubiegłego wieku zapoczątkowany został ruch społeczny mający na celu odnowienie uprawy winorośli. Okres pionierski cechował się skrajnie niekorzystnym i niejasnym prawem, które uniemożliwiało w praktyce legalną sprzedaż trunków produkowanych przez polskich winiarzy.

fot. mzl.zgora.pl

Obecnie winiarstwo lubuskie wchodzi w nowy etap – profesjonalizacji produkcji, a także poszerzania oferty turystycznej. Wino z regionu jest dostępne w legalnej sprzedaży, a winnice stały się jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa. Stało się tak dzięki pracy samych winiarzy oraz dzięki wsparciu władz samorządowych. W 2013 roku dokonano pierwszych nasadzeń na 35 ha winnicy w Zaborze, która powstała dzięki współpracy samorządu województwa lubuskiego, lokalnych winiarzy, PWSZ w Sulechowie i wielu stowarzyszeń.

fot. mzl.zgora.pl

W 2015 roku przy winnicy otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa.
Cykl wystaw „Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś” ma na celu ukazanie poszczególnych plantacji winorośli w naszym województwie. Każda z nich stanowi osobną opowieść, na którą składają się: warunki geograficzne i klimatyczne, architektura i historia miejsca, uprawiane odmiany winogron, metody wytwarzania wina, zdobyte nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych. Jednak w największym stopniu o atmosferze danej winnicy decydują sami winiarze, dlatego też kolejnym zadaniem cyklu jest przybliżenie sylwetek właścicieli winnic, ich pasji oraz zainteresowań.

fot. mzl.zgora.pl
źrodło: MZL
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ