Stowarzyszenia dostaną pieniądze na obchody jubileuszu miasta!

0
fot. archiwum

Wyobraźcie sobie, że z Wieży Głodowej wyrasta winorośl, która nie mieszcząc się wewnątrz zabytku rozprzestrzenia się na sąsiednie budynki… To jeden z pomysłów, który będzie realizowany w tym roku. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji pozarządowych, które otrzymają milion złotych na swoje działania.

 

– Oczywiście w Wieży Głodowej nie zasadzimy winorośli. To będzie działanie artystyczne – śmieje się prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Winorośl na Wieży Głodowej to jeden z projektów zgłoszonych do ogłoszonego miesiąc temu konkursu i pozytywnie ocenionych przez komisję.

Pomysłodawca, Okręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów Plastyków, tak opisuje przedsięwzięcie: – Mury wieży Łaziebnej (Głodowej) staną się tłem dla ogromnej rzeźby. W oknach tego obiektu zainstalowane zostaną „winogrona” oraz pnącza, które będą sprawiać wrażenie, że rozsadzają wieżę od środka. Nie dały się pomieścić i gabarytem swym zagarniały coraz to większą przestrzeń – winne pnącza będą nachodzić na fasadę sąsiedniego budynku.

Całość, po zmroku, ma być podświetlana różnobarwnym światłem. Instalacja będzie wykonana w ramach recyklingu, m.in. ze zużytych tworzyw sztucznych, butelek. Wszystko w harmonii z naturą. Instalacja rzeźby planowana jest we wrześniu.

 

100 propozycji

– Na konkurs wpłynęło prawie 100 propozycji. Najwięcej w dziedzinie kultury i takich projektów będzie realizowanych najwięcej. Starliśmy się wesprzeć przedsięwzięcia z różnych dziedzin: sportu, turystyki, oświaty, wydawnictw, wydarzenia eventowe i naukowe. W sumie 40 – wylicza prof. Osękowski. – Większość wydarzeń jest jednorazowa, ulotna. Mamy również przedsięwzięcia, których ślad zostanie na dłużej.

Jednym z takich przykładów jest dołożenie kolejnej płyty pamiątkowej przed muzeum. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej planuje umiejscowienie płyty poświęconej prof. Marianowi Eckertowi, wybitnemu historykowi, rektorowi WSInż i honorowemu obywatelowi naszego miasta.

Innym trwałym elementem będzie kupno zdigitalizowanych roczników czasopisma „Grünberger Wochenblatt” (propozycja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich). Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa opublikowała już w internecie bardzo dużo roczników przedwojennych gazet („Grünberger Wochenblatt”), jak i powojennych („Gazeta Lubuska”). Zainteresowani mogą z nich korzystać w każdej chwili. Projekt zakłada kupno brakujących roczników, których nie ma w zielonogórskich bibliotekach i archiwach.

 

Stare pocztówki i winiarze

Miłośnicy tradycji znajdą jeszcze kilka innych ciekawych rzeczy. Stowarzyszenie Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein przygotuje wystawę przedwojennych kart pocztowych Zielonej Góry. Takie wydarzenia zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. W dodatku zostanie wydany album prezentujący pocztówki umieszczone na wystawie.

Największym przedsięwzięciem będą Dni Otwartych Piwnic Winiarskich (16-19 czerwca 2022 r.) organizowane przez Fundację Tłocznia. W planie jest otwarcie 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się ok. 30 winnic z regionu. Dodatkowym wydarzeniem będzie otwarcie szlaku winiarskiego, który poprowadzi turystów z centrum miasta do najcenniejszej zabytkowej piwnicy przy ul. Wodnej.

– Zakładamy, że przy wsparciu miasta czerwcowe Dni Otwartych Piwnic Winiarskich na stałe wejdą do kalendarza imprez, podobnie jak Winobranie – tłumaczy prof. Osękowski.

Natomiast Stowarzyszenie Promocji Winnic i Produktów Regionalnych przygotuje cykl wydarzeń w historycznej piwnicy Carla Engmanna przy ul. Wrocławskiej 7. Tam będą realizowane zadania o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym i turystycznym związanym z promocją winiarstwa.

Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica zorganizuje cykl spotkań z autorami publikacji „Historia Zielonej Góry”. Spotkania odbywać się będą w muzeum w pierwsze wtorki miesiąca.

Inny pomysł – Gwiazdy popkultury zapraszają na 800-lecie Zielonej Góry – ma Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra. To 20 wywiadów z pisarzami, krytykami, rysownikami, grafikami działającymi w popkulturze, którzy w jakiś sposób są związani z Zieloną Górą.

 

Biennale i wielkie granie

Zielonogórscy artyści chcą też wyjść na ulice. Lubuska Zachęta Sztuki Współczesnej zorganizuje „ Biennale Zielona Góra 2022”. Główną osią wydarzenia będzie centralna arteria Zielonej Góry – ul. Bohaterów Westerplatte, wokół której zostaną zorganizowane wystawy, odbywać się będą performance, warsztaty, spotkania i prace w przestrzeni publicznej. W sumie w ramach Biennale odbędzie się około 30 różnych wydarzeń, w tym sympozjum. Termin wrzesień – listopad 2022.

Muzyczny pomysł ma Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które chce zorganizować wspólne granie i zaśpiewanie utworu Leonarda Cohena „Hallelujah” na różnych instrumentach. Może uda się zgromadzić ich 800? Towarzyszyć temu będzie zlot młodzieży. Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje planów, wydarzenie odbędzie się na deptaku w któreś sobotnie popołudnie, w sierpniu. Z koncertu powstanie nagranie.

 

Na sportowo i turystycznie

Wsparcie otrzymały również wydarzenia edukacyjne, turystyczne i sportowe.

Zielonogórski Hufiec ZHP zorganizuje grę miejską. Pierwsza edycja gry odbędzie się w kwietniu podczas zlotu Hufca. Później zostanie przekształcona w bezobsługową grę miejską, w której zainteresowani gracze będą mogli wziąć udział w dowolnym terminie. Informacje i punkt startowy będzie w Visit Zielona Góra. Podczas Winobrania kolejny etap gry.

Stowarzyszenie „Oczyśćcie Zieloną Górę” zorganizuje turniej wiedzy o Zielonej Górze dla uczniów i studentów, a Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej – bieg z okazji 800-lecia na dystansie 6 km.

Będzie można wędrować po mieście z przewodnikami PTTK lub z Uczelnianym Klubem AZS wybrać się na cykl rajdów rowerowych.

– To pierwsza edycja konkursu związanego z jubileuszem miasta. Drugą turę planujemy w przyszłym roku – dodaje prof. Osękowski.

(tc) - łz

 

WĘDRUJ Z BACHUSIKIEM I… Z APARATEM!

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza uczniów zielonogórskich podstawówek do udziału w konkursie fotograficznym „Wędruj z Bachusikiem.800 lat Zielonej Góry”. Organizatorzy czekają na prace do 20 kwietnia włącznie. Przewidują przyznanie trzech nagród tym, którzy staną na podium i nagrody specjalnej. Zwycięzców wyłonią internauci. Na faworytów mogą głosować na stronie muzeum: www.mzl.zgora.pl. Można tu znaleźć również regulamin konkursu i kartę zgłoszenia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ