Raport z Winobrania 2022

0
fot. Bartosz Mirosławski
Winobranie i po Winobraniu. Jakie było, co się działo, co się wydarzyło? Jak je oceniamy, co do poprawy mamy? Myślę sobie, że każdy może pokusić się o własną ocenę. Było to wielkie wydarzenie, które po raz pierwszy od czasów pandemii zorganizowaliśmy w tak dużym formacie. Na bank jedno jest pewne, była to największa impreza jaka odbyła się w woj. lubuskim – Pisze Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

 

 

Zanim dokonacie swojej oceny to kilka informacji statystycznych. Jedna chyba najważniejsza Winiarze sprzedali ponad 55 000 butelek wina!!!. A teraz reszta (jak macie czas to poczytajcie) :

1. Trzy tematyczne scen:
• Plac Powstańców Wielkopolskich – Green Festiwal,
• Plac Teatralny – Winobraniowe granie,
• Winne Wzgórze – Niewinny Ogródek w Winnym Ogrodzie.
Na scenach zaprezentowało się łącznie 58 wykonawców i zespołów. W sumie przez 8 dni na podestach stanęło wraz z prowadzącymi 1130 osób.
2. Jarmark to 210 stoisk handlowych
3. Ogródków gastro było 34
4. W Miasteczku Winiarskim zaprezentowało się 38 winnic, zlokalizowanych w 36 domkach winiarskich.
5. W dniach 03-04 września, w rejonie ulicy Pod Filarami i Starego Rynku, funkcjonował Zaułek Myśliwski
6. Na placu przy pomniku Św. Urbana zlokalizowano Strefę Produktu Regionalnego i Lokalnego, w której zaprezentowało się 20 producentów i rękodzielników.
7. Przy BWA swoje wyroby prezentowali członkowie stowarzyszeń Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego oraz Rękodzieła Zielonogórskiego.
8. Na podwórku przy ulicy Żeromskiego funkcjonowało Winobraniowe Breakowisko.
9. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowano cykl imprez pod nazwą Z PIONĄ NA ZDROWIE.
10. Na Placu Bohaterów i placu pod Centrum Biznesu rozrywki mieszkańcom dostarczał lunapark.
11. W Zielonogórskiej Palmiarni zorganizowano kolejną edycję Gali Lubuskiego Wina. W domku winiarskim przy pomniku Bachusa oferowano mieszkańcom i gościom okolicznościowe wina winobraniowe jubileuszowe. Piwniczka Winiarska na Wzgórzu Winnym oferowała w sprzedaży 105 rodzajów win z 25 lokalnych winnic.
12. W ramach XIII Festiwalu Kultury Winiarskiej zorganizowano 46 wyjazdów WinoBusów na winnice.
13. Funkcjonowały 4 piwnice winiarskie. Zorganizowano codzienne spacery z przewodnikami po winiarskich zabytkach Zielonej Góry, Szlakiem Winiarskim oraz degustacje komentowane.
14. W tegorocznym Winobraniu winiarze sprzedali około 55 000 butelek wina.
15. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom w miejscach imprez wprowadzono 3 tymczasowe organizacje ruchu. Wynajęto firmę ochroniarską, której pracownicy ochraniali imprez i obiekty przez 5560 godzin. Zorganizowano dyżury zespołów medycznych na scenach i trasie Korowodu Winobraniowego oraz stały dyżur w Ratuszu.
16. Wykonano ok 4000 mb wygrodzeń terenów imprez.
17. Wystawiono 60 przenośnych toalet i 20 umywalek.
18. Sprzątał Zakład Gospodarki Komunalnej. Podczas Winobrania wywieziono 128 ton odpadów.
19. Na zakończenie Winobrania Aleją Konstytucji 3 Maja przeszedł Korowód Winobraniowy, w którym wystąpiło ok. 4000 uczestników. Korowód obserwowały tłumy mieszkańców, turystów i gości, zgromadzonych przy trasie przemarszu i na 5 trybunach.
I niech ktoś teraz powie, że Bachus się nie napracował, jak to wszystko przygotował !!!
Na koniec jeszcze jedna informacja, Jego Fermentacja Bachus wykonał sobie i gościom ponad 100 000 selfie. Co też stanowi rekord Winobrania.
Wielkie, ale to wielkie podziekowania dla setek osób które przy tej imprezie pracowały. Chciałbym podziękować każdemu z osobna, ale … ale nie dam rady.
Aha no i zapomniałem wróciła Dyskoteka Dorosłego Człowieka jakie tam tłumu były i się bawiły to już oddzielna historia.
No to Winobranie AD 2022 mamy za sobą.

facebook Janusz Kubicki

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ