Poznaliśmy Winobraniowe Wina Jubileuszowe 2022!

0
fot. Igor Skrzyczewski

Wiemy jakie trunki będą pieścić nasze kubki smakowe przez okrągły rok – od Winobrania do Winobrania! Komisja konkursowa wyłoniła najsmaczniejsze białe, czerwone i musujące wino jubileuszowe.

fot. Piotr Jędzura

Są przecieki – śmieje się Przemysław Karwowski, sekretarz komisji konkursowej. – W konkursie na Winobraniowe Wino Jubileuszowe wystartowały wina dobre i bardzo dobre.

To nie blef, bo fakty zostały sprawdzone organoleptycznie w zielonogórskiej Palmiarni. Czteroosobowa komisja obradowała trzy dni. Przetestowała ponad 50 trunków zgłoszonych przez 16 regionalnych winnic.

Oto zwycięzcy w trzech kategoriach:

– wino białe: Riesling 2021, winnica Marcinowice

– wino czerwone: Pinot Noir 2019, winnica Saint Vincent

– wino musujące: Pinot Noir 2020, winnica Gostchorze.

 

Podczas zbliżającego się Winobrania na pewno ich nie przegapimy, bo będą sygnowane jubileuszowymi etykietami z logiem winogron. – Wyłoniliśmy również wina rekomendowane, które będą oznaczone wyróżniającym się kapturkiem – zapowiada Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu i współorganizator Winobrania.

Żeby nie zgubić się w gąszczu winobraniowych propozycji Bartłomiej Gruszka, który stoi na czele fundacji Tłocznia szykuje specjalną ściągę dla smakoszy. – Wina rekomendowane znajdą się w katalogu, który będzie dostępny dla gości Winobrania – zapowiada.

Wystąpić w nim to nie lada zaszczyt, bowiem tegoroczne święto wina jest wyjątkowo okrągłe! Zbiega się z jubileuszem 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Co więcej, w Winnym Grodzie będziemy je obchodzić po raz 170! – Jestem bardzo dumna, że nasze wino zostało dostrzeżone – mówi Renata Wiśniewska z winnicy Saint Vincent. – Jubileusz miasta dodaje smaku wyróżnieniu.

Komisja oceniała działanie trunków na różne zmysły – wzrok, smak, węch. Pod lupę wzięła wrażenia, finisz i to czy trunek został przygotowany zgodnie ze sztuką. Po raz pierwszy w historii został wyłoniony zwycięzca w kategorii wino musujące. – To chluba naszego regionu, tego typu win powstaje tu całkiem sporo – komentuje P. Karwowski.

Jest się z czego cieszyć, bo zielonogórskich pasjonatów winiarstwa w Zielonej Górze przybywa z roku na rok. I to nie tylko tych, którzy zabierają się za tworzenie win musujących.

– Dziękuję wszystkim winiarzom, którzy wzięli udział w konkursie. Pasję, z jaką pracujecie można wyraźnie odczuć podczas degustacji – podsumowuje wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Gratuluję zwycięzcom, a zielonogórzanom gwarantuję, że Winobraniowymi Winami Jubileuszowymi na pewno się nie zawiodą.

Protokół – Wybór win jubileuszowych 2022

 

(ah)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ