Podczas Winobrania Prezydent przyznał nagrody kulturalne (ZDJĘCIA)

0
fot. Piotr Jędzura

W słonecznym Parku Książęcym w Zatoniu we wtorek, 12 września, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Ale wcale nie było poważnie, wręcz przeciwnie, radośnie! Uśmiechów i oklasków nie brakowało, bowiem przyznano kulturalne nagrody Zielonej Góry. Posiedzenie rady miasta w trakcie Winobrania to już tradycja, ale też świetna okazja, aby nagrodzić tych, którzy wspierają kulturalny rozwój Winnego Grodu. – Musimy jednak pamiętać, że to nie prezydent przez ten tydzień rządzi w mieście, ale jego Obfitość Bachus Wspaniały! – mówił z uśmiechem Janusz Kubicki, włodarz Zielonej Góry. – I to właśnie Bachus zawsze mi powtarza, że jeśli nie będzie tych nagród kulturalnych to klucze do miasta zostaną już jego rękach na zawsze!

Sam Bachus nie zaprzeczał! – Ludzie ze świata kultury i sztuki tworzą klimat miasta, jego atmosferę. Powodują, że dobrze się w tym mieście mieszka oraz żyję. To właśnie te osoby krzewią naszą zielonogórską kulturę, dlatego ważne, że takie nagrody są przyznawane – przekonywał Bachus. A na zakończenie sesji, wspólnie z prezydentem Zielonej Góry, próbował tradycyjnego ludowego chwytu tanecznego. Okazja była ku temu wyśmienita, bowiem oprócz indywidualnych twórców wyróżniono również Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.

Wszyscy nagrodzeni:

Halina Bohuta-Stąpel

Autorka pisze liryczne i humorystyczne wiersze, ballady, legendy, tworzy scenariusze, teksty piosenek, zajmuje się przekładami literackimi z języka niemieckiego. Tłumaczy i popularyzuje twórczość zielonogórskich pisarzy przedwojennych, m. in. J. O. Bierbauma, P. Petrasa i G. Reischa i innych. Prowadzi cykl spotkań kabaretowo-historycznych „Herbatka u hrabiostwa von Stosch” w filii ZOK – Pałac w Starym Kisielinie.

Cezary Galek

Od ponad 30 lat zatrudniony, jako dziennikarz i reportażysta w Polskim Radiu Zachód. Pracuje na rzecz popularyzacji i zachowania kultury, w tym regionalnej oraz dziedzictwa narodowego (redakcje artystyczna, kultury i reportażu). Jest wielokrotnie nagradzanym twórcą radiowych form artystycznych i dokumentalnych.

Krzysztof Koziołek

Z zawodu pisarz i dziennikarz. W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną „Droga bez powrotu” Obecnie przygotował już 23 książek. Za „Miecz zdrady” został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2018 r. napisał kryminał retro „Wzgórze Piastów” znakomitą książkę osadzoną w realiach przedwojennej Zielonej Góry.

Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski

Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych, w tym pięciu monografii i dwunastu redakcji prac zbiorowych. Wyjątkowym osiągnięciem profesora jest przygotowanie, wraz z grupą 43 najwybitniejszych regionalistów, historyków czy też architektów epokowego wydawnictwa, jakim jest trzytomowa „Historia Zielonej Góry’.

Natalia Smirnowa

Związana z ZOK od 1999 roku. Prowadzi zajęcia solistów i zespołów wokalnych. Podopieczni Natalii Smirnowej odnoszą sukcesy artystyczne na festiwalach, przeglądach i konkursach wokalnych zarówno tych ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Jest cenionym nauczycielem muzyki, kompozytorem, aranżerem i akompaniatorem.

Hanna Kowalik

Gitarzystka, pedagog, aktywna animatorka życia kulturalnego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Założycielka i wieloletnia prezes (2004-2022) Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, a także dyrektor artystyczna szesnastu edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowegoorganizowanych przez Lubuskie Towarzystwo Gitarowe.

Aleksandra Łobodzińska

Jest współautorką licznych publikacji, m.in. „Historii Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”, „Kroniki Zielonogórskiego Rocka”, monografii „Albert Severin. Pierwszy Architekt Grünbergu”. Często to książki pionierskie, stanowiące kompleksowe opracowania tematu. Jej najświeższą publikacją jest wydana książka „One szły do maja. Historia najdłuższego marszu śmierci II wojny światowej”.

Andrzej Mikołaj Troc

Artysta, malarz, surrealista – samouk. Podczas swojej artystycznej drogi dużo energii poświęcał na samodoskonalenie się. Obecnie jest w trakcie przygotowywania swojej jubileuszowej wystawy z okazji 20 lat pracy artystycznej. Wernisaż wystawy przewidziany jest na październik w galerii stowarzyszenia Warto Jest Pomagać.

Mateusz Michał Makuch

Laureat wielu konkursów skrzypcowych w kraju i na świecie. Osobowość Roku Polski 2019 w kategorii Kultura – Polska the Times oraz Osobowość Roku Województwa Lubuskiego i Miasta Zielona Góra. Skrzypek, powołanego przez Elżbietę Penderecką „Trio Penderecki” dla upamiętnienia Maestro Krzysztofa Pendereckiego.

Andrzej Gliwa

Na swoim koncie zapisał 40 lat nieprzerwanej pracy artystycznej i sportowej dla Zielonej Góry. Przy okazji samorealizacji, jako tancerz prowadzi również grupy taneczne BUGS. Zwycięzca m.in. Ogólnopolskiego Maratonu Tańca w Białym Borze, ale też Mistrzostw Polski w Rock And Rollu tradycyjnym, „Disco w parach” w Piotrkowie Trybunalskim.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca  im. Ludwika Figasa

Rok powstania 1953 r. Poprzez artystyczną działalność LZPiT przez ostatnie70 lat kształtowało wielu choreografów, instruktorów, muzyków i setki jego członków – tancerzy i śpiewaków. W bogatym repertuarze artystycznym znajdują się liczne pieśni i tańce. Zespół występuje w strojach ludowych z różnych regionów Polski.

md
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ