Piwnice winiarskie to zielonogórski fenomen! [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Jędzura
Tłum gości z kieliszkami białego i czerwonego trunku. Wyjątkowy klimat, momentami półmrok. Winiarskie oblicze Zielonej Góry to nie tylko jej bogata historia. To fenomen! Bo wino produkuje się w różnych miejscach w Polsce, ale mało które może się pochwalić piwnicami winiarskimi z kilkusetletnią tradycją. Zielona Góra po raz kolejny zachwyciła! Piwnice można odwiedzić jeszcze 1, 2 i 3 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Podczas Lubuskiego Festiwalu Otwartych Winnic i Piwnic zielonogórzanie mieli możliwość zwiedzenia 14 dawnych piwnic winiarskich. W każdej z nich winiarze częstowali lokalnymi trunkami oraz sprzedawali swoje wyroby.

Piwnice winiarskie zlokalizowane są głównie w obrębie starówki. W zakamarkach ul. Jedności, Sobieskiego, Kupieckiej goście spacerowali z kieliszkami w dłoniach smakując wino, podziwiając architekturę i zgłębiając winiarską historię Zielonej Góry.

Zielonogórzanie odwiedzili m.in nigdy nie prezentowaną publicznie piwnicę przy ul. Grottgera 1, która prawdopodobnie powstała u schyłku XVII w., czyli ma ok. 400 lat. Do  komór piwnicy prowadzą dwa wejścia. W obu widoczne są charakterystyczne zniszczenia dolnych partii otworów na skutek częstego wtaczania beczek.

 

 

wzg
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ