Noc się zbliża? Czas na wędrówkę…

0
Obraz Lukas Baumert z Pixabay

Chodziliście kiedyś po Zielonej Górze nocą, z lampą naftową w garści? Nie? To jest okazja. Podczas Winobrania.

Jest ich trzech. Krzysztof Fedorowicz – pisarz, poeta i właściciel winnicy Miłosz, Szymon Płóciennik – dziennikarz „Gazety Wyborczej” oraz Bartłomiej Gruszka – archeolog. Działają w Fundacji Tłocznia. Podczas Winobrania poprowadzą 11 spacerów winiarskich po mieście. Za dnia i w nocy. – Mamy przygotowanych 30 lamp naftowych – zapewnia B. Gruszka.

Prawie wszystkie spacery są płatne w formie cegiełek rozprowadzanych tuż przed rozpoczęciem imprezy (najczęściej 10 zł od osoby, spacer z degustacją wina jest droższy).

* Nocne spacery

Odbędą się w piątek, 3 września i w środę, 8 września. Początek o 20.00. Zbiórka na Placu Praw Kobiet (park przy komendzie, ul. Partyzantów). Czas trwania 2 godziny. Grupa wyruszy zwiedzać rejon al. Słowackiego, gdzie kiedyś były olbrzymie winnice. Przystanie również przy starych obiektach winiarskich – domu Försterów i kaplicy mariackiej. Wycieczka skończy się w piwnicy przy ul. Wodnej.

* Spacery popołudniowe

Podobną trasę będzie można odbyć za dnia. Bez lamp będzie mniej tajemniczą, w zamian będzie można podziwiać piękne widoki ze wzgórza na tyłach Domu Pomocy Społecznej. Czas trwania 1,5 h. Start o 18.00 w sobotę, 4 września i w piątek, 10 września.

* Spacery przedpołudniowe

Wszystkie spacery rozpoczynają się o 11.00 i trwają ok. 1,5 godziny. Zbiórka przy Planetarium Wenus, ul. Sikorskiego 10. Będą obejmowały zwiedzanie piwnic winiarskich. Zobaczymy m.in. dwie piwnice, w których nie będzie sprzedaży wina w czasie Winobrania: Salę Szeptów przy ul. Sowińskiego 3 i Dom Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego 6. Spacerowicze trafią też do piwnic, w których będzie sprzedaż wina. Tu winiarze opowiedzą o swoim winie i winnicach.

Terminy: sobota, 4 września; niedziela, 5 września; piątek, 10 września; sobota, 11 września i niedziela, 12 września.

* Spacery literackie

To dwa spacery „Szlakiem Fryderyka Seydela i jego stu winiarek”, czyli śladami bohatera książki Krzysztofa Fedorowicza „Zaświaty”.

Pierwszy spacer odbędzie się w niedzielę, 5 września, początek o 16.00 przy ul. Kilińskiego, przy I LO. Tutaj, na Wzgórzu Augusta, wśród winnic, stał dom Försterów zamieniony w restaurację, przed wojną uwiecznioną na dziesiątkach pocztówek. Stąd spacerowicze przejdą ul. 1 Maja i Jedności, by na końcu dotrzeć na pl. Pocztowy pod dawny dom Seydela. Spacer z degustacją, bilety po 45 zł do nabycia www.winnicaMilosz.pl

Drugi spacer zaplanowano na sobotę, 11 września, o 16.00. Start na Placu Praw Kobiet. Trasa wiedzie przez rewiry winiarskie Löbtenz i Rodeland. Udział bezpłatny.

(tc) - łz
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ