Nagrody kulturalne miasta Zielona Góra przyznane! Wśród nagrodzonych Bachus!

0
fot. Bartosz Mirosławski
Malarka, pedagog, pisarz, kabareciarz – w gronie nagrodzonych znaleźli się znani i lubiani zielonogórzanie. Tegoroczną niespodzianką gali była nagroda kulturalna dla… Bachusa. Wcielający się w te rolę aktor Marcin Wiśniewski nie krył zaskoczenia.

 

Co roku podczas Winobrania odbywa się wyjątkowa sesja rady miasta. To właśnie podczas niej, w uroczystych okolicznościach, są przyznawane nagrody kulturalne miasta Zielona Góra za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyboru spośród zgłoszonych kandydatur dokonuje komisja powołana przez Prezydenta Miasta. Kapituła przyznaje nagrody instytucjom i osobom. – Miasto to nie budynki, a ludzie. Dzięki państwa twórczej aktywności codzienność zielonogórzan jest barwna i ciekawa – gratulował wyróżnionym prezydent Janusz Kubicki.

W tym roku gospodarzem gali było Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w podzielonogórskiej Świdnicy, które jednocześnie otrzymało nagrodę jako prężnie działająca jednostka kultury. Oprócz niego nagrody otrzymał Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. K. Norwida.

Oto lista nagrodzonych osób, które ożywiają lokalne (i nie tylko) życie kulturalne:

 

Agnieszka Kujawa-Bartosik

Specjalizuje w akwareli krajobrazu Miasta przyczyniając się do promocji Zielonej Góry poprzez malarstwo skupione na mało znanych, atrakcyjnych detalach architektury. Artystka wniosła też istotny wkład w edukację artystyczną rozwijając techniki i kształtując w swoich uczniach wrażliwość na piękno. Prowadzi liczne kursy plastyczne i art.-terapeutyczne oraz kursy kreatywności.

Jest artystką, która w swoich pracach umiejętnie zestawia charakterystyczną dla siebie i rozpoznawalną subtelność wypowiedzi artystycznej z wyjątkowym wyczuciem światła i koloru.

Paulina Komorowska-Birger

Jest obecna na polskiej scenie artystycznej od 1992 roku. Wówczas zaczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze współtworząc miejsce kształcenia plastyków, kierując Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje ze szkłem jako podstawowym medium swojej aktywności twórczej. W sztuce artystki pojawiają się również malarstwo, rysunek, fotografia, wideo, instalacja – ich konfrontacja ze szkłem tworzy nowe jakości, odnosząc się często zarówno do życia artystki jak i uniwersalnych relacji międzyludzkich. Zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i brała udział w 60 wystawach zbiorowych.

Marcin Radwański

Prozaik, poeta, redaktor, publicysta oraz animator kultury. Wiceprezes i skarbnik Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze. Redaktor naczelny kwartalnika „Pasje Literackie”. Autor 9 książek cieszących się wielką popularnością wśród czytelników powieści kryminalnych. Akcja większości jego utworów rozgrywa się w Zielonej Górze, co nadaje jego książkom niebagatelny walor promocyjny. Wnikliwy obserwator i narrator ludzkich zachowań posługujący się wyrazistym stylem.

Alicja Niewiadomska

Pracuje w Domu Harcerza od 2003 roku, gdzie prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne. Reżyserowane przez nią spektakle z młodymi ludźmi wystawiane są nie tylko w Zielonej Górze, ale również podczas ogólnopolskich i międzynarodowych projektów, przeglądów teatralnych, imprez charytatywnych i innych spotkań środowisk teatralnych. Jest inicjatorką i organizatorką przeglądu teatralnego „Jaśnie Pan Rym” dla zielonogórskich szkół i przedszkoli. Mając na uwadze rozwój indywidualny młodego człowieka, każdego roku przygotowuje młodzież i dzieci do konkursów recytatorskich, monodramów, jak również egzaminów do szkół teatralnych. Tworzy scenografię do spektakli i imprez okolicznościowych, szyje stroje dla swoich aktorów. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli, młodzieży, dzieci, rodziców w naszym mieście.

Janina-Alicja Skowrońska

W 2017 r. przeszła na emeryturę całkowicie poświęcając się fotografii dokumentacyjnej. Choć jak sama podkreśla – ona nie fotografie, ona tylko pstryka zdjęcia. Skrupulatnie rejestruje zmiany zachodzące w architekturze i strukturze przestrzeni miejskiej stając się obecnie jedną z najważniejszych zielonogórskich fotoreporterek. Alicja Skowrońska jest wszędzie, dlatego że interesuje ją wszystko.  Przyjaźni się ze wszystkimi i dzięki tej konsekwencji ma wypracowany dostęp do miejsc i rewirów niedostępnych innym fotografom. Choć jak sama podkreśla jest tylko zwykłą mieszkanką niezwykłego miasta.

Leszek Jenek

Podczas studiów zaczął występować w kabaretach organizujących swoją działalność w Klubie Studenckim „Gęba”. Grał m. in. w kabaretach: Barszcz z Krokietem, Potem, Paka, Ciach, a także w Teatrze Absurdu ŻŻŻŻŻ oraz w grupie improwizacyjnej Siedem Razy Jeden. Zagrał w dwóch filmach środowiskowej wytwórni A’Yoy: „Robin Hood – czwarta strzała” oraz „Dr Jekyll i Mr Hyde”. Był prowadzącym w telewizyjnym cyklu „Kabarety nieroby”. Muzyk i wokalista specjalizujący się w repertuarze zespołu The Beatles. Przez 7 lat pełnił funkcję Dyrektora Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Zielonej Górze. Przez 2 lata był prezesem zarządu LTM. Obecnie pełni funkcję kierownika filii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w pałacu w Starym Kisielinie.

Ryszard Błażyński

Pomysłodawca inicjatyw kulturalnych, m.in. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, a także Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT. Z sukcesami wspierał rozwój środowisk księgarskich i wydawniczych. Najpierw jako zastępca dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” w Zielonej Górze, następnie jako dyrektor zielonogórskiego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, później szef Lubuskiej Oficyny Wydawniczej, a w ostatnich latach jako dyrektor Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest  prezesem Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA.Dzisiejsza nagroda kulturalna dołącza do nieprzeciętnego zestawu nagród i wyróżnień, spośród których warto wymienić choćby nagrodę „Zasłużony dla kultury polskiej”, „Złoty i srebrny krzyż zasługi”.

Marcin Wiśniewski
Aktor, showman, wokalista, muzyk, tancerz, ale również Herod w Orszaku Trzech Króli, a od 2007 winobraniowy Bachus. Grał m. in. w filmach „39 i pół”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza Miłość”, a także w produkcjach studia filmowego Firefly z Zielonej Góry. Laureat statuetki Leona dla najpopularniejszego aktora w Lubuskim Teatrze, nagrody dyrektora Lubuskiego Teatru za spektakl „Cześć faszysto”. Znany z zaangażowania w inicjatywy charytatywne i pomocowe.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ