Jubileuszowy medal jest już gotowy – na nim patron miasta i winiarzy św. Urban oraz Bachus! [ZDJĘCIA]

0
fot. Bartosz Mirosławski
Na awersie ratusz, na rewersie św. Urban i Bachus. Tak wygląda okolicznościowy medal na obchody jubileuszu miasta. Ma być wybity do końca lipca.

 

– Miał być gotowy na oficjalne rozpoczęcie obchodów 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Właśnie zatwierdziliśmy projekt, który trafi do odlewni. Medale powinny być gotowe do końca lipca – informuje prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów jubileuszu.

Medal ma być wytłoczony w nakładzie 300 egzemplarzy. Na awersie znajduje się ratusz wkomponowany w logo obchodów. oraz opisy „800 lat Zielonej Góry 1222-2022” oraz „700 lat praw miejskich 1323-2023”.

Natomiast na rewersie zobaczymy herb miasta oraz postaci patrona miasta i winiarzy św. Urbana oraz Bachusa. To symboliczne nawiązanie do winiarskich tradycji miasta mających swe korzenie w kulturze antycznej i chrześcijaństwie. Na medalu jest sygnatura Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, które jest emitentem medalu. Projekt jest realizowany a ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

– Medal zostanie wyprodukowany ze stopu cyny odlewany metodą wysokociśnieniową, bardzo precyzyjną. Będzie umieszczony w eleganckim, zielonym etui. Wyprodukuje go sprawdzona odlewnia Wiesława Kuleja z Kłobucka – tłumaczy Adam Wojtkowiak, prezes zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Dzisiaj Towarzystwo skupia o. 30 członków, którzy kolekcjonują, monety, banknoty czy medale.

tc
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ