To było nietypowe przedsięwzięcie – zbiegły się nam dwie rocznice: 800-lecie powstania miasta (w 1222 r.) oraz 700-lecie uzyskania praw miejskich (w 1323 r.). Z tego powodu jubileusz trwał dwa lata. Oficjalnie od Winobrania 2022 do Winobrania 2023.
– Obchody oceniam dobrze. Sporo zrobiliśmy – uważa prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów. Właśnie sporządził sprawozdanie z jubileuszu. – To były bardzo społeczne obchody. Zadziałał Bank Dobrych Pomysłów, w którym wykluło się wiele dobrych propozycji. Kilka koncepcji potwierdziło nasze zamierzenia. Zrealizowano też kilkadziesiąt projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Prezydent Janusz Kubicki przeznaczył na to 2 mln zł. To dobrze wydane pieniądze. Dokładał się każdy, kto mógł. Rowerzyści organizowali jubileuszowe wyjazdy, biegacze biegi, muzycy bili rekordy gry na 800 instrumentach. Wszyscy dobrze się przy tym bawili. Jedni odsłaniali Winiarkę Emmę, drudzy cieszyli się wystawieniem opery „Straszny dwór” w Zatoniu. Dla każdego coś miłego.
Wydawnictwa.
Jubileusz był okazją do wydania książek i albumów o naszym mieście. Wreszcie domknięto monografię miasta pod redakcją prof. Wojciecha Strzyżewskiego. Poprzednie dwa tomy opisywały dzieje do 1989 r. Teraz ukazała się „Historia Zielonej Góry. Najnowsze dzieje miasta po 1989 roku, tom III”. Mirosław Kuleba wznowił kultową „Topografię obiektów winiarskich i winnic Zielonej Góry”. Ostatnim wydawnictwem jest „Zielona Góra od kuchni. Restauracje przedwojennego miasta”, Grzegorza Biszczanika. Promocja 12 stycznia, 17.00 w muzeum.
Fot. Bartosz Mirosławski
Konkursy.
W ramach jubileuszu magistrat ogłosił dwa konkursy na przedsięwzięcia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Na każdy z nich przeznaczono po 1 mln zł. Zgłoszono 184 projekty – dofinasowanie uzyskały 63 propozycje. Jedną z nich było wspólne granie utworu Leonarda Cohena „Hallelujah” na 800 różnych instrumentach. 800 gitar (instrumentów) na 800-lecie miasta. To propozycja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Przyjść i zagrać mógł każdy. Koncert zorganizowano w konkatedrze pw. św. Jadwigi.
Fot. Piotr Jędzura
Sadzenie drzew.
To był jeden z pomysłów zgłoszonych w Banku Dobrych Pomysłów i zbieżny z zamierzeniami organizatorów. Zielonogórzanom bardzo spodobała się akcja „800 drzew na 800-lecie”. Sadzenie drzew nadzorowała miejska ogrodnik Agnieszka Kochańska. Pierwszych 300 drzew zielonogórzanie wspólnie z władzami miasta posadzili w okolicach Castoramy i ronda PCK. Nasadzenia prowadzono w innych częściach miasta m.in. wzdłuż ulic Dąbrówki, Długiej, Bankowej, al. Konstytucji 3 maja i Wrocławskiej oraz przy Szosie Kisielińskiej.
Fot. Bartosz Mirosławski
Piwnice winiarskie.
Piwnice winiarskie to wielki skarb Zielonej Góry. Przypominają o naszej tradycji. Pozostaje je dobrze wykorzystać. Jak to zrobić, wie Fundacja Tłocznia. I to ona organizowała Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. Najpierw w 2022 r., później w czerwcu 2023 r. Podczas ostatniej imprezy otwarte były dla turystów 23 piwnice winiarskie, w których swoje wyroby zaprezentowały 32 winnice. Po Winobraniu to największa impreza winiarska w zachodniej Polsce. To już pewne – cykliczna impreza. Fundacja już zaprasza na tegoroczną edycję 30 maja – 1 czerwca.