Jakie nowości w Korowodzie Winobraniowym 2022?

0
fot. łz

Wielkimi korkami zbliża się zielonogórskie Święto Wina! Tegoroczne Winobranie będzie trwać od 3 do 10 września. Właśnie w ten ostatni dzień świętowania ulicami miasta przejdzie korowód – wśród zaproszonych gości są amerykańscy żołnierze.

Po dwóch latach powraca korowód, a co za tym idzie, powracają stali uczestnicy. Więcej o tegorocznych gościach mówił dyrektor Lubuskiego Teatru – Robert Czechowski

Oczywiście w korowodzie, jak zwykle, będą brali udział uczniowie szkół zielonogórskich i z okolic. Będą brali udział wychowankowie, warsztatowicze różnych domów kultury z Domem Harcerza na czele. Będą, jak zwykle, uczestniczyć szkoły tańca liczne z Filipem Czeszykiem na czele i wieloma innymi fantastycznymi szkołami – z Gracją na przykład, gdzie przeróżne dyscypliny tańca i formy tańca będą reprezentowane. Będą szli oczywiście winiarze, szli i jechali. Będą fajczarze, będą rycerze – Robert Czechowski.

Podczas świętowania nie zabraknie jednak wątku Ukrainy. W Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze mieszkają dwie ukraińskie rodziny, które wraz z zielonogórskimi aktorami będą brać udział w korowodzie.

Będą nawet żołnierze amerykańscy w tym roku, żebyśmy się czuli bezpieczniej wobec faktu niedalekiej wojny na Ukrainie. Będą elementy, oczywiście, ukraińskie. Będą szły dzieci z Ukrainy razem z nami, żeby zaznaczyć, że jesteśmy z nimi i pomagamy im. Dwie rodziny, które u nas mieszkają w teatrze, oczywiście, ze swoimi dziećmi czynnie wezmą udział w tym korowodzie – Robert Czechowski.

Jedną z głównych atrakcji korowodu, która szczególnie przypadła do gustu najmłodszym, są glinoludy. Ich też będzie można zobaczyć podczas korowodu.

Będą glinoludy, na które dzieciaki czekają bardzo, bo dzieci z zielonogórskich szkół bardzo lubią się malować białą glinką wujka Bogdana Nowaka. I to oni są takim stałym, bardzo pożądanym, kochanym elementem naszego korowodu. Bogdan tu przyjeżdża zawsze z liczną grupą swoich artystów, no ale też maluje i przebiera naszych małych artystów – Robert Czechowski.

Oprócz tego w korowodzie wezmą udział teatry uliczne, które będzie można spotkać także na festiwalu teatrów ulicznych.

Będą liczne teatry uliczne, które są taką zawodową osią całego przedsięwzięcia, bo to oni przywożą szczudlarzy, to oni przywożą fantastyczne pojazdy, wielkie kukły, mechanizmy przygotowywane czasami specjalnie dla naszego korowodu. Odbędzie się w okolicach korowodu festiwal teatrów ulicznych Monte Verde i ci, którzy wezmą w nim udział, również pójdą w naszej paradzie – Robert Czechowski.

Przypomnijmy, że korowód winobraniowy odbędzie się 10 września o godzinie 12:00 i przejdzie trasą spod hotelu Ruben, Aleją Konstytucji 3 Maja do zielonogórskiej Palmiarni.

 

Materiał przygotowała: Joanna Nawlicka / Radio Index
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ