Atrakcje dla najmłodszych na Winobraniu 2023

0
fot. Marta Blonkowska
Dni Zielonej Góry, to święto wszystkich mieszkańców miasta. Podczas tegorocznego Winobrania dla najmłodszych gości Bachus oraz jego pomocnicy przygotowali mnóstwo atrakcji, aby jak najmilej spędzić ten czas w Zielonej Górze.

Gdzie wybrać się z dzieckiem podczas Winobrania
Przez całe Winobranie zielonogórski raper Rademenez zaprasza na Winobraniowe Breakowisko w podwórku przy ul. Żeromskiego (kiedyś U Jadźki). Tym razem z nowością – oprócz świetnie wszystkim znanych pokazów tańca i „walk” wieczorów w ramach Rademenez Show, najmłodszych zapraszamy także na Rodzynkowanie, czyli Winobranie dla dzieci. Podczas tegorocznego Lata Muz Wszelakich poznaliśmy już część tajemnic i historii związanych z naszym pięknym miastem, ale to nie koniec. Z okazji dwóch wyjątkowych jubileuszy, jakie obchodzi Zielona Góra, dzieci poprzez zabawy, animacje i warsztaty będą miały szansę poznać sporą część tradycji kultywowanych od lat w naszym mieście.
Szykuje się także mnóstwo ekscytujących zajęć w urokliwym Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego od 11 do 15 września. W tych dniach od godz. 16.00 Fundacja Akademia Zdrowej Rodziny zaprasza na „WINOBRANIOWY ZAWRÓT GŁOWY” Z PIONĄ NA ZDROWIE. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję udziału w m.in. mini warsztatach kulinarnych, gdzie wspólnie przygotują zdrowe przekąski i koktajle, zabawach plenerowych, warsztatach sensorycznych dla najmłodszych czy zabawach edukacyjnych, w których dzieci poznają proces uprawy warzyw i owoców. Nie zabraknie także zabaw tanecznych z bohaterami programu Piona na Zdrowie oraz quizów wiedzy na temat winogron i Winobrania.
Atrakcją, o której trzeba wspomnieć, a która to wywołuje salwy okrzyków radości i ekscytacji jest oczywiście… Korowód Winobraniowy! Co roku biorą w nim udział wszyscy, którzy potrafią pokazać dlaczego nasze miasto jest warte odwiedzenia, z czego słynie i w czym jest najlepsze. W korowodzie spotkamy winiarzy, grupy taneczne, sportowców, piękne auta, artystów i mnóstwo, mnóstwo kolorów, zapachów i smaków (bo niektórzy uczestnicy korowodów częstują nawet smakołykami). Tegoroczny korowód przejdzie al. Konstytucji 3.Maja od Aresztu Śledczego z wielkim finałem przy Palmiarni Zielonogórskiej. Widzimy się w sobotę 16 września o godz. 12.00.
Atrakcje dla dzieci na Winobraniu
Część wydarzeń podczas Winobrania organizowana jest przez firmy, restauracje, instytucje i organizacje właśnie po to, by umilić czas mieszkańcom. W ramach Imprez Towarzyszących tegorocznemu Winobraniu można znaleźć moc atrakcji dla dzieci.
  • Centrum Przyrodnicze zaprasza na InsectDay oraz swoje ósme urodziny! W niedzielę 10 września od godz. 10.00 aż do godz. 18.00 gratka dla wszystkich pasjonatów owadów. To już piąta edycja InsectDay. W ramach imprezy zostaną zaprezentowane okazy owadów egzotycznych hodowane w ich insektarium. Gośćmi specjalnymi będą zaproszeni hodowcy – Sylwester Bubel i Piotr Firlej, którzy opowiedzą o swojej pasji, pokażą kolekcję swoich owadów i podzielą się nadmiarowymi liczebnie okazami. Chętni będą mogli zatem wrócić do domu z nowym podopiecznym. Dodatkowe atrakcje to specjalna gra terenowa i stanowiska plastyczne.
  • „Winobraniowe wydarzenie wysokich lotów” start balonu startosferycznego zaplanowane na niedzielę 10 września brzmi dość zagadkowo. Planetarium Wenus zaprasza na Winne Wzgórze przy Palmiarni Zielonogórskiej o godz. 16.00 aby z okazji 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich wypuścić w „kosmos” balon z… sadzonką winorośli z lokalnej winnicy!
  • Winobraniowy Kiermasz Książek zaprasza gości Winobrania w każdym wieku. Organizator, czyli Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza na specjalną wyprzedaż tuż przed wejściem do gmachu biblioteki przy al. Wojska Polskiego 9. Kiermasz przez całe Winobranie odbywać się będzie w godz. 10.00 – 17.00.
  • W ramach cyklu spotkań z podróżnikami „Duże podróże za pieniądze (nie)duże” Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie podróżnicze z Henrykiem Bigosem i prof. Andrzejem Niwińskim pt. „W poszukiwaniu Herhora. Dzieje misji archeologicznej”. W czwartek 14 września o godz. 17.00 Centrum Przyrodnicze zaprasza na pierwsze po wakacjach spotkanie podróżnicze. Będzie to opowieść egiptologa amatora z Zielonej Góry – Henryka Bigosa, o wieloletniej fascynacji kulturą starożytnego Egiptu, która swój początek miała w czasach szkoły podstawowej, a jej zwieńczeniem był udział w wyprawie archeologicznej. Gościem specjalnym będzie prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Andrzej Niwiński – wybitny archeolog, uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego. Wstęp bezpłatny.
  • Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra zaprasza na Winobraniowy piątek z planszówkami 15 września od godz. 17.30. Stowarzyszenie bezpłatnie udostępni gościom bibliotekę kilkuset gier planszowych, zręcznościowych i logicznych. Nie znacie jakiegoś tytułu? To nie problem. Ich znawcy i specjaliści gier wytłumaczą każdy, nawet z pozoru skomplikowany tytuł. Winobraniowy piątek z planszówkami odbędzie się przy ul. Fabrycznej 13b. Wstęp bezpłatny.
  • Winobraniowy sobota z grami fabularnymi to także propozycja od Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. Zapraszają do swojej siedziby przy ul. Fabrycznej 13b w ostatnią sobotę Winobrania, 16 września od godz. 16.00. Bezpłatnie możecie spróbować swoich sił w fabularnych grach wyobraźni pod czujnym okiem doświadczonych Mistrzów Gry. Zapraszają na sesje, rozmowy, konkursy dla miłośników fantastyki.
Dla dzieci przez całe Winobranie
Przez całe Winobranie 2023 od soboty 9 września aż do niedzieli 17 września zapraszamy małych oraz nieco większych do Winobraniowego Lunaparku. Na Placu Bohaterów oraz parkingu przy Centrum Biznesu spotkacie najróżniejsze kolejki, karuzele i zabawki, na których dzieci chętnie spędziłyby całe święto Zielonej Góry. W tym roku nie zabraknie także nowości. Lunapark zaprasza w dni powszednie od godz. 11.00 (część na Placu Bohaterów) oraz od godz. 13.00 (Parking przy Centrum Biznesu), a w weekendy całość otwarta będzie od godz. 11.00.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ