Wyjątkowa sesja rady miasta podczas Winobrania (ZDJĘCIA)

0
Fot. Bartosz Mirosławski UM
Malarka, winiarz, twórca Gustaff Records, założyciel Sky Piastowskie – w gronie nagrodzonych za działalność kulturalną znaleźli się znani i lubiani zielonogórzanie. Honorowym obywatelem Zielonej Góry został Mirosław Kuleba.

Co roku podczas Winobrania odbywa się wyjątkowa sesja rady miasta. Podczas niej, w uroczystych okolicznościach, są przyznawane nagrody kulturalne za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyboru spośród zgłoszonych kandydatur dokonuje komisja powołana przez prezydenta Zielonej Góry. Kapituła przyznaje nagrody instytucjom i osobom. W tym roku gospodarzem gali była Palmiarnia, przyznano 9 indywidualnych nagród i 6 zbiorowych.

– Ludzie tworzący kulturę i sztukę, tworzą zarazem klimat i atmosferę miasta. Wprowadzają do niego energię i nadają mu charakter. Jest mi niezwykle miło znaleźć się w gronie takich właśnie osób – podkreślał prezydent Marcin Pabierowski.
Tytuł honorowego obywatela Zielonej Góry otrzymał Mirosław Kuleba. Zielonogórzanie poznali go jako pasjonata winiarstwa, autora reportaży oraz ponad dwudziestu książek. Gros publikacji jest związana z Zielona Górą. Nie wszyscy wiedzą, że jest również autorem reportaży wojennych, a po dostrzeżeniu bestialstwa rosyjskich żołnierzy walczył ramię w ramię z Czeczenami.
Oto lista nagrodzonych osób, które ożywiają nasze życie kulturalne.

Nagrody indywidualne:

Maria Jolanta Fraszewska
Należy do Związku Literatów Polskich, a od 2022 roku jest członkiem Zarządu oddziału w Zielonej Górze. Współpracuje z instytucjami kultury organizując spotkania literackie dla dorosłych i dzieci. Wydała sześć tomików poetyckich. Dwukrotnie otrzymała nominację do Lubuskiego Wawrzynu Poetyckiego. W tym roku otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Związku Literatów Polskich oraz nominację w konkursie Stowarzyszenia Miłośników Zielonej Góry Winnica za opowiadanie o tematyce zielonogórskiej.

Liwia Litecka
Absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego Od 2020 asystentka w Pracowni Rysunku i Intermediów. Uczestniczka zagranicznych i ogólnopolskich plenerów, a także festiwali sztuk wizualnych. Autorskie prace malarskie, graficzne i fotograficzne prezentowała w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Francji i Irlandii. Najczęściej pojawiającymi się motywami w jej pracach są realistyczne przedstawienia postaci ludzkich, a także portrety. Od 2020 roku Liwia Litecka jest członkiem zarządu Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Patrycja Sowińska
Założycielka teatru muzycznego Bałałajka. Pomaga odkrywać swoim podopiecznym talenty i rozwijać umiejętności sceniczne w wielu aspektach. Patrycja wraz ze swoim teatrem w latach 2019-2024 odniosła znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej przyczyniając się do promocji Zielonej Góry. Jej autorskie spektakle są doceniane przez odbiorców, wzbudzają emocje i podziw. Często zdobywają nagrody na przeglądach i festiwalach ogólnopolskich. Patrycja od kilku lat współpracuje z Radiem Zachód, gdzie nagrywa z dziećmi i młodzieżą autorskie słuchowiska o tematyce profilaktycznej np. „W sieci”, „Zażywasz-przegrywasz!”, czy „Uwaga! Sąd idzie”.

Andrzej Kłos
Twórca tekstów kabaretowych oraz rysunków związany od 1984 roku z Zielonogórskimi Zagłębiem Kabaretowym. Współtwórca i aktor w pierwszych programach Kabaretu Potem. Współtwórca programów które zdobywały wiele nagród na Festiwalach PAKA w Krakowie, na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, Lidzbarskich Wieczorach Satyry i Humoru i wielu innych. Od lat, swoją twórczością angażował się w programy takich formacji jak: Zielonogórski Klub Literatów Zeppelin oraz kabaretów: Potem, Drugi Garnitur, Barszcz z krokietem, Teatr A absurdu Żżżżż, Ciach, Rewers i innych.

Janusz Mucha
Od ponad 25 lat zajmuje się promocją najciekawszych zjawisk w muzyce niezależnej i eksperymentalnej, poprzez jej dystrybucję na kasetach i płytach w ramach wytwórni Gusstaff Records. Współpracuje z wieloma zespołami i twórcami różnych obszarów sztuki dźwięku, a jego działalność w tym obszarze jest znana w całej Europie. Wytwórnia Gusstaff Records to jeden z pierwszych polskich niezależnych dystrybutorów muzyki rzadko prezentowanej w mediach a na pewno najbardziej konsekwentny w swoim poszukiwaniu nowych brzmień. W swej działalności kieruje się wolnością, bezkompromisową skutecznością i żelaznymi zasadami.

Przemysław Karwowski
Regionalista, społecznik, pasjonat winiarstwa, propagator winiarskiej historii Zielonej Góry i Województwa Lubuskiego. Prezes Fundacji na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa Gloria Monte Verde. Inicjator powołania Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu. Wydawca książek dotyczących zielonogórskiego winiarstwa „Enographia Thalloris” oraz „Topografia winiarskiej Zielonej Góry” Mirosława Kuleby. Autor wielu artykułów i książek, min.: „Od likierów do luksusowej. Historia Lubuskiej wytwórni wódek Gatunkowych”, czy „Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej”. Organizator Ogólnopolskiego Konkursu Win o Nagrodę Grand Prix Winobranie.

Andrzej Bembenek
Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tytuł doktora sztuki uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Terapeuta zajęciowy prowadzący pracownię arteterapii. Zaangażowany w powstanie kierunku Technik Renowacji Elementów Architektury przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zielonej Górze. Organizuje szkolne warsztaty, odpowiada za doskonalenie nauczycieli, przygotowanie młodzieży do egzaminów zawodowych. W tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy twórczej.

Michał Mogiła
Członek Tria Stroikowego Reed Connection oraz prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą. Między innymi z Filharmonią Pomorską, Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Capellą Bydgostiensis, Brandenburgisches Staatsorchester we Frankfurcie, Neue Lausitzer Philharmonie i innymi. W 2018 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2019 roku został uhonorowany nagrodą kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego „Złoty Dukat” oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Grzegorz Lipiec
Prekursor polskiego kina niezależnego w Polsce. Reżyser, scenarzysta, operator i montażysta. Filmowiec w Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Dwukrotny zdobywca Złotych Lwów festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii kina niezależnego. Laureat prestiżowego Wielkiego Jantara za debiut fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie za film „Że życie ma sens”. Zdobywca Złotej Kaczki miesięcznika FILM. Dziennikarz Roku w kategorii telewizyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Województwa Lubuskiego. Założyciel i lider grupy filmowej SKY PIASTOWSKIE.

Nagrody zespołowe

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.Zrzesza młodych ludzi wspomagając rozwój osobisty i aktywne spędzanie czasu wolnego. Organizuje wyjazdy, koncerty, zajęcia sportowe i konkursy artystyczne. Prowadzi klub ARKA, w którym organizowane są wystawy i warsztaty. Stowarzyszenie trzykrotnie zorganizowało Zielonogórskie Warsztatów Liturgiczno-Muzyczne we współpracy z parafią pw. Św. Urbana w Zielonej Górze. Co roku organizuje w Łagowie Lubuskim warsztaty taneczne dla młodych zielonogórzan, a w okresie świątecznym warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

Kabaret Nowaki
Jeden z najbardziej popularnych współczesnych kabaretów w Polsce. Powstał w 2007 r. i jest częścią środowiska zwanego Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Zespół tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Kabaret zdobył liczne nagrody, uczestniczył w niezliczonej ilości wydarzeń estradowych i telewizyjnych na trwałe wpisując się w polską sztukę kabaretową. Spontaniczność, przebojowość, absolutnie wyjątkowe talenty komediowe, a także wysoka kultura osobista sprawiają, że występy Nowaków cieszą się wielką popularnością.

Społeczne Ognisko Artystyczne
Ognisko prowadzone jest przez Lubuskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Przez ten imponujący okres zorganizowano w Ognisku niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych, warsztatów artystycznych w wielu dziedzinach, koncertów, spotkań, występów o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Przez Ognisko przewinęły się setki wychowanków, rodziców, pedagogów i sympatyków nierzadko z pokolenia na pokolenie za każdym razem otrzymując profesjonalne wsparcie rozwoju artystycznego w wielu dziedzinach sztuki.

Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków w Zielonej Górze
W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Związek pełni kluczową rolę w kształtowaniu lokalnej i ogólnopolskiej sceny artystycznej. Obecnie Okręg Zielonogórski zrzesza ponad 70 artystów reprezentujących różnorodne dyscypliny. Galeria Pro Arte prowadzona przez Związek konsekwentnie prezentuje najbardziej interesujące nurty w sztuce. Młodsze pokolenia artystów z determinacją kontynuują tradycje i wartości wypracowane przez ich poprzedników, nadając im nowoczesny kontekst. Związek organizuje konkursy plastyczne, m. in. miejski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Zielona Góra jest piękna”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety
Stowarzyszenie zarejestrowano w 2009 r. Od 2010 siedzibą stowarzyszenia jest Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13. Zrealizowano tam wiele przedsięwzięć kulturalnych, takich jak m. in.: Wieczory Mistrzów i Winnic, Zielonogórska Wiosna Jazzowo-Bluesowa, podczas której wystąpili najwybitniejsi muzycy polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, a także Jazz Crossing Festival oraz festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele będący miejscem prezentacji artystycznych dokonań członków Klanu Machaliców i wybitnych twórców polskiej kultury współczesnej. Piekarnia Cichej Kobiety jest otwarta także na inicjatywy zewnętrzne, czego przykładem jest Klub Tygodnika Powszechnego organizujący w Piekarni wiele spotkań, na których podejmowane są ważne tematy społeczne i kulturalne.

Lubuskie Towarzystwo Gitarowe
W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Towarzystwo jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Zielonej Górze jednego z najważniejszych wydarzeń gitarowych w Polsce. Głównym celem działalności stowarzyszenia jest propagowanie muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki gitarowej polskich artystów, w tym muzyków związanych z Ziemią Lubuską. 10 lat temu Towarzystwo, zamówiło u kompozytora i gitarzysty Marka Pasiecznego „Koncert – Portret podwójny”. Utwór dedykowany Miastu Zielona Góra, którego prawykonanie odbyło się w Filharmonii Zielonogórskiej.

UM / Fot. Bartosz Mirosławski UM
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ