Okolicznościowy banknot powstał dzięki współpracy Muzeum Ziemi Lubuskiej i projektu „Polski Banknot Kolekcjonerski”. Muzeum Ziemi Lubuskiej, w tym roku obchodzi swoje 100-lecie, natomiast Zielona Góra świętuje dwie okrągłe rocznice – 800-lecie powstania oraz 700-lecie nadania praw miejskich, stąd pomysł na emisję banknotu.
Charakterystyka banknotu
„Zadaniem muzeum jest gromadzenie i ochrona dziedzictwa kulturowego, co ściśle nawiązuje do kolekcjonerstwa i numizmatyki, to tylko jeden z wielu powodów, dla których można zauważyć nawiązanie poprzez awers waloru. Ale to nie jedyny jubileusz, który zasługuje na uwagę. W 2022 miasto Zielona Góra obchodzi dwie okrągłe rocznice – 800-lecie powstania oraz 700-lecie nadania praw miejskich, dlatego na odwrotna strona banknotu, rewers, została zarezerwowana dla tego wydarzenia, które ma ogromną wagę dla rodzimego województwa i wcześniej wspominanego muzeum” – czytamy w opisie projektu, za który odpowiada „Polski Banknot Kolekcjonerski”.
Banknot kolekcjonerski posiada wszystkie cechy pieniądza obiegowego, jednak nie można za niego nic kupić, ponieważ pełni on rolę pamiątki. Walor wydrukowany jest na papierze bawełnianym i posiada zabezpieczenia w postaci znaków wodnych, mikrodruku, elementów UV, serii i numeracji. Nakład banknotu to 3500 szt. Od 12 września 2022 r. banknot będzie również dostępny w sklepie internetowym pod adresem www.banknotkolekcjonerski.pl . Cena banknotu to 25 zł.
wzg/mzl