Zielonogórskie winobranie to największe święto wina w Polsce. Odbywa się co roku w pierwszej połowie września.
Podczas winobraniowego tygodnia Bachus – bóg wina i symbol Zielonej Góry otrzymuje klucze do miasta i tym samym obejmuje nad nim władzę. Pod jego wodzą Zielona Góra staje się sceną pełną atrakcji takich jak koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe oraz wydarzenia kulturalne.
Program Winobrania co roku jest wypełniony po brzegi różnego rodzaju imprezami towarzyszącymi. Ważnym elementem święta jest jarmark winobraniowy organizowany na zielonogórskim deptaku. Dodatkowo wokół ratusza zlokalizowane jest miasteczko winiarskie, gdzie winiarze prezentują swoje wyroby.
Nieodłącznym elementem jest także Festiwal Kultury Winiarskiej – Winobusy, dzięki któremu w specjalnych autobusach można wybrać się na jedną z lokalnych winnic. Tam winiarze opowiadają o swoich winnicach, uprawie winorośli, oprowadzają po swojej posiadłości, gdzie odwiedzający mają okazję zobaczyć od kuchni jak wygląda ich praca. W cenie biletu zawarta jest także degustacja lokalnych win.
Ponadto w trakcie święta odbywają się tematyczne spacery winiarskie, pokazy i degustacje. Dostępne do zwiedzania są także wybrane historyczne piwnice winiarskie, w których spotkać można lokalnych winiarzy.
Uroczystym podsumowaniem dni Zielonej Góry jest korowód winobraniowy, który sięga poprzedniego wieku i stał się już tradycją. Odbywa się w drugą sobotę winobrania w samo południe. Co roku przyświeca mu inna myśl tematyczna. Biorą w nim udział zarówno winiarze jak i artyści, szkoły, czy też mieszkańcy Zielonej Góry. Przemierzają oni wówczas główne ulice miasta w kolorowych strojach, w rytm muzyki oraz w towarzystwie artystycznej oprawy. Jedno jest pewne – Winobranie to dla Zielonej Góry najbardziej szalony czas w roku, pełen rozrywki wszelkiego kalibru, dobrej zabawy i celebrowania tradycji winiarskich.
materiały: Visit Zielona Góra / Winobranie / UM ZG / ZOK