Winiarze i producenci miodów budują tożsamość Winobrania. Tym samym czas zacząć wspierać ambitnych wytwórców również w wymiarze on-line. W oficjalnym serwisie winobraniowym prezentujemy lubuskich producentów, którym zależy na kontynuacji tradycji i chcą wpisywać się w tradycję Zielonej Góry. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych pielęgnowaniem naszej wiekowej tradycji.
Winnica Equus
Winnica Equus powstała w 2006 roku w Mierzęcinie. W chwili obecnej składa się z kilku parceli, w których prowadzimy uprawę winorośli i produkcję wina. Główną częścią jest winnica położona w Zaborze koło Zielonej Góry. Areał wszystkich parceli to 5,5 ha.
Odmiany jakie uprawiamy to Pinot Noir, Riesling, Zweigelt, Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Monarch, Solaris, Johanniter.
Wina z Winnicy Equus uhonorowane są wieloma medalami.
W sobotę 6 czerwca 2015 lubuskie wino, z Winnicy Equus o nazwie Magnesia Prestige 2014 otrzymało srebrny medal w międzynarodowym konkursie win w czeskich Sardicach. Historyczną ciekawostką jest fakt, że część owoców z których zostało skomponowane to wytrawne, czerwone wino pochodziło z naszej parceli w Zaborze. Winnica Equus jako pierwsza przystąpiła do nasadzeń w Zaborze już 3 lata temu, w zeszłym sezonie zebraliśmy nieco owoców na wina białe i czerwone – pierwszy duży zbiór planowany jest w tym roku.
Nazwa winnicy to z łac. Koń (equus) – ponieważ właściciele są pasjonatami i hodowcami koni. Nazwy win inspirowane są końmi i jeździectwem.
Winnica Ingrid
Rok założenia 2009.
Jedna z młodszych winnic w okolicy Zielonej Góry. Położona w Łazie na szczycie i południowym zboczu jednego z licznych pagórków okolic Zaboru. Urokliwe i klimatyczne miejsce z przedwojennymi tradycjami winiarskimi. Areał winnicy to już 2,5 ha powierzchni, na której uprawiane są różne odmiany winorośli min. zweigelt, pinot noir, pinot blanc, st.laurent, alibernet, riesling, muller thurgau oraz aromatyczny muskat. Produkcja wina odbywa się w tradycyjny sposób, w odrestaurowanych pomieszczeniach winiarskich.
Salka winiarska oferuje miejsce dla małych kameralnych grup do 10 osób. Dla grup większych oferuje się zadaszoną werandę. Plac zabaw dla dzieci pozwoli odpocząć nie tylko rodzicom.
Do winnicy nad którą unosi się zapach lawendy zapraszają Monika i Jacek Kapała.
Winnica Julia
„Winnica Julia” to niezwykłe miejsce położone zaledwie 5 km od centrum Zielonej Góry, w otoczeniu przepięknych pokrytych lasami wzgórz Założona w 2003 przez rodzinę Gradów, powstała z rodzinnej pasji i miłości do winnego krzewu oraz boskiego trunku – wina. Rośnie tu ponad 1300 krzewów szlachetnych winorośli : odmian czerwonych – Pinot Noir, Regent, Dornfelder , Saint Laurent, na wina białe – Silvaner, Gewurztraminer, Chrupka, Solaris, Kernling i Veltliner, a także winogrona deserowe. W roku 2014 właściciele winnicy powiększyli areał o 3 hektarową winnicę w Zaborze – doskonałe perspektywy jej rozwoju dają posadzone tam odmiany: Riesling, Cabernet, Monarch, Muscaris i Johanniter. Specjalnością winnicy są wina białe finezyjnie komponowane dzięki łączeniu bogactwa aromatów uprawianych odmian, oferowane są także bardzo dobre wina czerwone leżakowane w dębowych beczkach.
W programie enoturystycznej wizyty – oprowadzenie po winnicy, ogrodzie ziołowym i powstającej pasiece. Goście mogą wziąć udział w degustacji lokalnych win, wysłuchać cennych wskazówek dotyczących uprawy winorośli i procesu tworzenia wina. Można tu także zakupić wysokiej jakości sadzonki winorośli odmian sprawdzonych do uprawy w polskich warunkach klimatycznych.
Podczas pobytu grup autokarowych istnieje możliwość skosztowania tutejszych przepysznych specjałów – wyrobów z małych lokalnych piekarni, masarni i serowarni oraz zjedzenia ciepłego posiłku. Gospodarze serdecznie zapraszają do odwiedzin w tym magicznym winiarskim raju wycieczki grupowe (w tym szkolne) oraz turystów indywidualnych.
Oryginalną i nową atrakcją winnicy jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Eksponaty tworzące Park wykonane są techniką modelarską i rzeźbiarską. To repliki 5 obiektów, które bezpowrotnie zniknęły z planu miasta a jeśli istnieją, uległy przebudowom i straciły swój winiarski charakter. Uprawa winorośli ponownie staje się wizytówką regionu oraz sposobem na życie coraz liczniejszej grupy jego mieszkańców. Warto więc przypomnieć najważniejsze i najbardziej charakterystyczne budowle dawnego Grunbergu, a dzisiejszej Zielonej Góry – miasta Bachusa, stolicy polskiego Wina i Święta Winobrania.
Szczegóły programu pobytu w winnicy należy ustalać indywidualnie, telefonicznie lub mailowo.
Winnica Julia, 66-002 Zielona Góra, Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 15
e-mail: winnicajulia@winnicajulia.pl
Roman Grad: 603382854, Małgorzata Grad: 722380289
Winnica Kinga
Rok założenia 1985.
Winnica Kinga to pokoleniowe gospodarstwo winiarskie założone w 1985 roku, obecnie prowadzone przez drugie pokolenie Kingę i Roberta Koziarskich Winnica Kinga wyróżnia się na tle innych podobnych gospodarstw winiarskich położeniem i ofertą która obejmuje nie tylko enoturystykę ale również szkółkarstwo i winiarskie przetwórstwo. To spod ręki brata Macieja wychodzą wyjątkowe konfitury winogronowe, octy winne, kiszone liście czy owoce w zalewach na bazie wina. Gospodarstwo poprzez położenie geograficzne poszerza swoje usługi o atrakcje dla aktywnych turystów jak: rejsy i spływy po Odrze, możliwość skorzystania z turystyki konnej, rowerowej czy Nordic Walking. Podczas pobytu turyści zapoznają się z historią rodziny, regionu maja okazję zobaczyć czym różni się uprawa winorośli deserowej od tej z przeznaczeniem na wino oraz popróbować specjałów takich jak gołąbki w liściach winogronowych oraz innych niespodzianek kulinarnych. Goście po zwiedzaniu winiarskiego gospodarstwa wraz z gospodarzami biesiadują w rybakówce, starym drewnianym obiekcie który malowniczo wpisuje się w nadodrzański pejzaż. Turyści mogą dojechać do winnicy lub po wcześniejszym ustaleniu dopłynąć Odrą.
Winnica KINGA
Stara Wieś 28
67-100 Nowa Sól
Winnica Łukasz
Winnica Łukasz znajduje się w miejscowości Wityń, 4 km od Świebodzina, należy do Elżbiety i Leszka Pietrasik. Plantacja winogron jest jedną z większych w województwie lubuskim. Ma powierzchnię 2,2 ha, znajduje się na niej około 6000 tysięcy krzewów winorośli wśród których główne odmiany to Riesling, Chardonnay, Solaris, Hibernal, Pinot Noir. Od 2015 roku na terenie winnicy znajduję się stado danieli, ponadto z winnicą sąsiaduje gospodarstwo właścicieli gdzie funkcjonuje winiarnia a także prowadzona jest rozbudowa infrastruktury pozwalająca gościom skosztować uroków sielskiego życia na wsi, nie zapominając o komfortowych warunkach. Właściciele oferują możliwość wynajęcia sali konferencyjno-bankietowej na 90 osób.
Winnica Miłosz
Winnica leży we wsi Łaz, 15 km na wschód od Zielonej Góry (dojedziesz drogą wojewódzką nr 282). Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli – jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów, a w okolicy Łazu – w kierunku Droszkowa, Przytoku, Zaboru i Tarnawy – winna latorośl rosła na 50 ha. Do dziś na okolicznych polach rosną stare krzewy tak zacnych odmian jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Winnica Miłosz szczyci się szlachetnymi winami z tych starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku, ale nie stroni też od nowszych szczepów: Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta. Naszą zaletą jest to, że uprawiamy wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę. Cieszymy się zwłaszcza cytrusowymi w charakterze winami z Białego Burgunda, ale polecamy też muszkatowe i aromatyczne z odmiany Müller Thurgau, złożone z Czarnego Burgunda. Chlubą winnicy jest Zweigelt o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałwych wiśni i czereśni. Winnica zaprasza na spcery, degustacje, a także szkolenia w ramach Akademii Winnicy Miłosz.
Degustacje odbywają się w wiacie turystycznej, która może zmieścić 55 osób oraz w piwnicy winiarskiej z salą dla 70 osób. Proponujemy do degustacji od 2 do 6 naszych win. Przygotowujemy też potrawy – zarówno zimne przystawki jak gorące posiłki, także z dzika!
Na spacer poprowadzimy przez winnię, a na życzenie do starych krzewów rosnących głównie na południe i zachód od Łazu, gdzie krajobraz jest wyjątkowo malowniczy – dech zapierają tutaj strome wzgórza, źródliska, dąbrowy i zdziczałe sady.
W ramach zajęć Akademii Winnicy Miłosz uczymy pielęgnacji winorośli oraz produkcji wina. Warto dodać, że w Łazie koło Zaboru – obok winnicy Miłosz są jeszcze trzy inne, a na południowym stoku między Łazem i Zaborem powstaje 30 hektarowa uprawa winorośli – największa w Polsce – Winnica w Zaborze.
Winnica Mozów
Winnica Mozów to nie tylko miejsce, gdzie dojrzewają winogrona i produkuje się wino. To przede wszystkim miejsce spotkań, podczas których chcemy przekazać Państwu wiedzę oraz zapewnić przyjemne spędzanie czasu w pięknym otoczeniu. Oferujemy Państwu możliwość degustacji, organizacji imprez grupowych, skorzystania z noclegów agroturystycznych.Winnica Mozów jest rodzinnym przedsięwzięciem, który odtwarza regionalne tradycje. Została ona założona w 2007 roku, wczesną wiosną 2008 roku zaczęło się grodzenie ponad hektarowej powierzchni i jej nasadzenie, początkowo próbnymi sadzonkami, by zbadać ich zachowanie w określonym klimacie i położeniu. W 2009 roku powierzchnia winnicy została nasadzona współcześnie wykorzystywanymi w zachodniej i środkowej Europie szczepami winorośli. Wiosna 2015 powitała nas nasadzeniami rzędu 7,5 tysiąca sadzonek na obszarze 2,8ha, z porównywalnym podziałem na odmiany białe i czerwone. Najliczniej uprawiamy takie odmiany jak: Zweigelt, Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Gris, Leon Milot oraz Gołubok.Winnica położona jest w województwie lubuskim, 22 kilometry od Zielonej Góry, 2 kilometry od miasta Sulechów, na uboczu wsi Mozów. Posiada południową wystawę z lekkim przejściem na zachód oraz bardzo dobry przekrój gleby – głównie glina.
Winnica na Leśnej Polanie
Właścicielami winnicy położonej w miejscowości Proczki w gminie Zabór koło Zielonej Góry są Małgorzata i Jarosław Lewandowscy. Pierwsze krzewy posadziliśmy w 1999 roku. Obecnie winnica zajmuje 1.5 ha w tym owoce deserowe pod osłonami – 0,2 ha i owoce na wino – 1.3 ha położona 3 km od Proczek, posadzona na wzgórzu, które przed sześćdziesięciu laty porastały stare winnice. Posadziliśmy tam nowe odmiany pochodzące z Czech, Słowacji i Niemiec, jak i stare, historyczne, z okolic Zielonej Góry, Zaboru czy Łazu takie jak Riesling, Oporto, Traminer, Chrupka Złota i różowa, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir. Niektóre z tych odmian
można jeszcze spotkać obecnie, dziko rosnące na sąsiednich wzgórzach. Winnica stale się powiększa i obecnie trwają nasadzenia na trzech hektarach wchodzących w skład kompleksu „Winnic w Zaborze”. Prowadzimy również szkółkę w której mamy przeszło 50 odmian winorośli. Sadzonki produkowane są w doniczkach foliowych co umożliwia sadzenie ich przez cały rok.
Prowadzimy również agroturystykę. Pokoje dostępne są dla gości przez cały rok.
Winnica Saint Vincent
Rok założenia 2009.
Gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzi winnica położone jest we wsi Borów Wielki, w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie Nowa Sól, w województwie lubuskim. Gospodarstwo zajmuje się uprawą zbóż, malin, a od kilku lat prowadzi winnicę i winiarnię.
Wybraliśmy najlepsze odmiany aby otrzymać wina aromatyczne o przyjemnym bukiecie, którym będą odpowiadać warunki klimatyczno-glebowe regionu lubuskiego.
Winnica zajmuje powierzchnię 6,5 ha. Uprawiane przez nas odmiany to:
- Białe: Pinot Gris, Gewurztraminer, Muscat Ottonel, Riesling
- Czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo
Winnica jest prowadzona z uwzględnieniem reguł sztuki winiarskiej; duża rozstawa pozwala na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i ogranicza występowanie chorób.
Zbiór wykonujemy ręcznie, grona przewozimy w skrzynkach, wszystko po to aby do winiarni dostarczyć owoce całe, nieutlenione.
Winifikacja prowadzona jest pod kontrolą specjalistów posiadających doświadczenie oraz wiedzę francuską. Kontrola temperatury fermentacji pozwala zachować w winie wszystkie jego aromaty.
Winnica Stara Winna Góra
Świat przyrody od zawsze był niewyczerpalnym źródłem piękna, swą mądrością inspirował człowieka do przeróżnych zadań, kształtując go nieustannie. Odwzajemniał się swym pięknem szczególnie wtedy, gdy jego ingerencja odbywała się w symbiozie ze środowiskiem.
Wzniesienia, opadające z nich zbocza ku rzekom i dolinom są doskonałym środowiskiem roślin ciepłolubnych. Owe krajobrazy, rzeźbione wiele milionów lat temu przez lodowce, stanowią nasze dziedzictwo. Jesteśmy za nie odpowiedzialni, za nasz wspólny ogród.
Winnica, „ogród Pański”, stanowi sama w sobie pewną symbolikę życia człowieka w symbiozie z przyrodą w naturalnym cyklu czterech pór roku.
Stara Winna Góra w Górzykowie, jest jednym z takich niezwykłych miejsc, gdzie czas się zatrzymał, dzięki winoroślom, które nadały charakter temu uroczysku.
Winnica Stara Winna Góra
Górzykowo 22
66 – 131 Cigacice
Pasieka Miodosytnia