Zielonogórzan nikt nie musi uczyć, jak się dobrze bawić. Ba, w całej Polsce słyniemy w końcu z wina i poczucia humoru. Bank Dobrych Pomysłów związany z jubileuszem 800- i 700-lecia miasta napełnia się propozycjami, a prezydent oficjalnie już zaprasza na okrągłe urodziny podczas sesji rady miasta.
– Chcemy żeby w organizację obchodów zaangażowała się jak największa liczba zielonogórzan i lokalnych organizacji pozarządowych. Jesteśmy otwarci nawet na z pozoru szalone pomysły. Może z nich wyniknąć coś ciekawego i oryginalnego – mówił prezydent Janusz Kubicki, zapraszając radnych do współpracy.
Chociaż do jubileuszu zostało jeszcze trochę czasu, to przygotowania idą pełną parą. Będziemy świętować przez okrągły rok – od Winobrania w 2022 r. do Winobrania w 2023 r. Mamy już logo i hasło, oba wybrane przez mieszkańców w głosowaniu. Są też plany – te dotyczące hucznej zabawy, jak i szeregu publikacji związanych z historią miasta, imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych. Dzięki jubileuszowi miasto zyska również na estetyce – ma być bardziej zielono i kolorowo.
Skoro kobiety mają pierwszeństwo, obchody zaczną się od odsłonięcia pomnika Emmy, urokliwej zielonogórskiej winiarki. Ma stanąć przy al. Niepodległości. Zostaną tu również wymienione ławki i nawierzchnia, będzie więcej zieleni. Lifting przejdzie też 11 zielonogórskich pomników.
– Zagospodarowana ma być najstarsza część miasta – Plac Matejki. Będzie tu skwer, parking i mural odnoszący się do początków Zielonej Góry i obu jubileuszy. W planach jest również stworzenie Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego i renowacja wybranych piwnic winiarskich. Na tyłach DPS-u przy al. Słowackiego ma powstać platforma widokowa i miejska winnica z prawdziwego zdarzenia – wyliczał prof. Czesław Osękowski, szef komitetu organizacyjnego obchodów.
Jubileusz Zielonej Góry pozostawi po sobie zrewitalizowany Park Tysiąclecia czy trasę rowerową 800-lecia: Cigacice-Zielona Góra-Zatonie. Z okazji okrągłych urodzin Zielonej Góry mają powstać dwa okolicznościowe murale – na rogu ulic Lwowskiej i Wrocławskiej oraz na budynku przy al. Wojska Polskiego w pobliżu siedziby biblioteki im. Norwida.
Dla tych, których ciągnie do zgłębiania historii miasta, komitet organizacyjny szykuje szereg publikacji – od albumu z najstarszymi dokumentami dotyczącymi Zielonej Góry, przez książki dla dzieci czy te związane z wątkiem procesów czarownic czy Bachusikami aż po wznowienie „Topografii winiarskiej Zielonej Góry” Mirosława Kuleby.
Tydzień temu powstał jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów, gdzie zielonogórzanie mogą składać swoje propozycje dotyczące jubileuszu.
Pierwsze już napływają do biura obchodów jubileuszu, które ma siedzibę w zielonogórskim ratuszu. To m.in. rzeźba mająca być wyrazem wsparcia dla mniejszości LGBT czy organizacja jednego z etapów pucharu Polski w nordic walking.
– Zielonogórzanie są żywo zainteresowani obchodami – podkreśla prof. Osękowski. – Czekamy na kolejne propozycje. Szczególnie liczę na oferty organizacji pozarządowych z konkretnymi propozycjami, harmonogramem działań i ewentualnymi kosztami. Wtedy łatwiej będzie zaplanować dodatkowe imprezy.
(ah)
Masz ciekawy pomysł i jesteś gotowy go zrealizować? Szukasz wsparcia miasta? Przyślij nam swoją propozycję. Krótko opisz ją w kilkuset znakach tekstu, określ przewidywane koszty i kto będzie realizował zadanie.
Ofertę wyślij na adres:
sekretariat obchodów 800-700 lat Zielonej Góry
800-700lat@um.zielona-gora.pl
tel. 68 456 49 35