Jubileuszowe Winobranie 2022 – Co nas czeka nowego? [ZDJĘCIA / VIDEO]

0
fot. Bartosz Mirosławski
Winobranie to święto nas wszystkich! Święto podczas którego sięgniemy do historycznych i winiarskich tradycji naszego miasta. Również dlatego, że jest to oficjalne rozpoczęcie obchodów 800- lecia powstania miasta i 700- lecia uzyskania praw miejskich. Oprócz znanych wszystkim atrakcji, pojawi się kilka nowości.

Zaczynamy Carminą Buraną w wykonaniu Filharmonii Zielonogórskiej. – Szukaliśmy czegoś znanego, a jednocześnie klasycznego – zdradza Rafał Kłoczko, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej, który chwyci za batutę. To utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Łączymy siły z chórem Filharmonii Śląskiej.

W takich okolicznościach prezydent Janusz Kubicki przekaże klucze Bachusowi. W tej roli niezmiennie aktor Marcin Wiśniewski. – Po przerwie spowodowanej pandemią chyba wszyscy jesteśmy spragnieni dobrej zabawy. I oto wielkimi krokami zbliża się Winobranie – ulubione święto zielonogórzan i, przyznam szczerze, również moje. Przyjemnie jest oddać na tydzień władzę Bachusowi i móc pozwolić sobie na korzystanie z atrakcji, jakie oferują Dni Zielonej Góry. A tych nie brakuje! – zachęca prezydent.

Miasto winem płynące

W tym roku podczas Dni Zielonej Góry, oprócz winobusów oraz miasteczka winiarskiego, w którym skosztować będziemy mogli wyrobów 38 winnic, dzięki współpracy z Fundacją Tłocznia, zwiedzimy historyczne piwnice winiarskie w okolicach centrum miasta. – Fundacja przygotowała cykl spacerów winiarskich, degustacji, konkursów oraz spotkań z sommelierami i winiarzami – mówi winiarz Krzysztof Fedorowicz.

– Miasteczko winiarskie stanie tradycyjnie wokół ratusza – zapowiada Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu. – Na degustatorów czeka ponad 100 różnych rodzajów wina.

fot. Bartosz Mirosławski

Na ostro i na spokojnie

Nie zabraknie oczywiście sporej dawki muzyki. Jak co roku możemy liczyć na różnorodność – od muzyki klasycznej przez pop, mocną, alternatywną po projekty jazzowe. Na winobraniowej mapie miasta, staną trzy sceny – na Placu Powstańców Wielkopolskich, Placu Teatralnym oraz na Winnych Wzgórzach przy Zielonogórskiej Palmiarni, gdzie swoją przestrzeń już rok temu odnaleźli artyści prezentujący muzykę elektroniczną. – Warto zwrócić uwagę na perełkę, która zwieńczy obchody Dni Zielonej Góry – koncert z udziałem śmietanki polskiej sceny jazzowej z Urszulą Dudziak na czele – podpowiada Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

fot. Bartosz Mirosławski

Weź udział w korowodzie!

Lunaparak, jarmark, Winobraniowe Breakowisko, które wraca do podwórka przy ul. Żeromskiego, czy animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym to już stałe elementy Dni Miasta. Podobnie jak najbardziej wyczekiwany korowód, który wraca na zielonogórskie ulice po dwóch latach nieobecności! Przejdzie w sobotę 10 września al. Konstytucji 3. Maja. Start  o godz. 12.00. – Będzie miał historyczno-fantastyczny charakter – zapowiada Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru, który rokrocznie jest odpowiedzialny za przedsięwzięcie. – Zobaczymy grupy rekonstrukcyjne, w tym wikingów i rycerzy oraz formacje teatrów ulicznych z całej Polski czy słynne już glinoludy.

Jak zaznacza dyrektor Czechowski, w korowodzie może wziąć udział każdy mieszkaniec. Kto ma ochotę reprezentować Zieloną Górę, powinien skontaktować się z sekretariatem Lubuskiego Teatru, a dostanie strój i rekwizyty.

>>> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WINOBRANIE 2022 <<<

>>> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WINOBRANIE 2022 <<<

>>> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WINOBRANIE 2022 <<<

 

(ah)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ