Jubileusz miasta – Łączy nas Zielona Góra

0
- Jesteśmy tego pewni - łączy nas Zielona Góra. Jubileusz jest świętem wszystkich zielonogórzan. Zrealizujmy go razem - zgodnie mówią prof. Czesław Osękowski i prezydent Janusz Kubicki - Fot. Bartosz Mirosławski
Rusza Jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów. W nim zbieramy pomysły na imprezy i wydarzenia z okazji 800- i 700-lecia miasta. Każdy może się przyłączyć! Każdy może coś zaproponować. To szczególne święto, bo obchodzone… raz na 100 lat. Święto wszystkich zielonogórzan.

 

Oficjalne obchody zaplanowano na dwa lata – od Winobrania 2022 r. do Winobrania 2023 r., bo w 2022 r. obchodzimy 800-lecie powstania miasta, a w 2023 r. 700-lecie uzyskania praw miejskich. Zanim jednak Bachus rozpocznie jubileuszowe Winobranie, już teraz organizatorzy zbierają propozycje od zielonogórzan i oferty od organizacji pozarządowych.

Jak ma wyglądać nasze święto? Miejsca w banku pomysłów starczy dla wszystkich!

– Mamy swoje przemyślenia. Niektóre z nich już realizujemy. Jednak jesteśmy bardzo otwarci na pomysły z zewnątrz. Chcemy, żeby to było święto wszystkich, bo niezależnie od poglądów, przekonań i oceny rzeczywistości jest coś, co nas łączy – to Zielona Góra. Nasza mała ojczyzna, miejsce które lubimy i kochamy – przekonuje prof. Czesław Osękowski, szef komitetu organizacyjnego obchodów. – Dlatego apeluję: przyłączcie się do nas. Przysyłajcie swoje propozycje i uwagi. Program obchodów powinien być naszym wspólnym dziełem.

Jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów to pierwszy krok. I wstęp do konkursu dla organizacji pozarządowych.

– Chcemy zorientować się jakie są pomysły i ile mogą kosztować. To pomoże nam uniknąć sytuacji, w której nie zrobiliśmy czegoś oryginalnego, bo przewidzieliśmy za mało pieniędzy – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki, który jest bardzo zainteresowany, by to sami zielonogórzanie zrealizowali jak najwięcej wydarzeń. Miasto będzie ich wspierać finansowo. Kolejnym krokiem będzie specjalny konkurs ofert dla organizacji pozarządowych (zostanie ogłoszony na początku roku). Odbędzie się w tradycyjnym trybie i będzie dotyczył przedsięwzięć związanych z jubileuszem: sportowych, kulturalnych, oświatowych.

– Mówimy o tym z wyprzedzeniem, by organizacje pozarządowe miały czas na przygotowanie się i dokładne opracowanie swoich propozycji – dodaje prezydent Kubicki.

Jednak już teraz warto zgłaszać swoje pomysły. Do biura obchodów 800 i 700 lat Zielonej Góry takie propozycje już trafiają. – Zadecydowaliśmy, że niektóre z nich zrealizujemy – mówi prof. Osękowski. – Na przykład trwają już prace nad kolejnym tomem „Historii Zielonej Góry”. Drugi tom zakończył się na latach 80. Trzeci tom doprowadzi nas do czasów współczesnych.

To wszystko odbywało się w dosyć ograniczonym zakresie. Biuro chce teraz rozpocząć publiczną dyskusję nad elementami obchodów jubileuszu. To zielonogórzanie zadecydują, jak będą one wyglądały.

 

(tc)

 

WYŚLIJ PROPOZYCJĘ

Masz ciekawy pomysł i jesteś gotowy go zrealizować? Szukasz wsparcia miasta? Przyślij nam swoją propozycję. Krótko opisz ją w kilkuset znakach tekstu, określ przewidywane koszty i kto będzie realizował zadanie.

Ofertę wyślij na adres:

sekretariat obchodów 800 i 700 lat Zielonej Góry

800-700lat@um.zielona-gora.pl

tel. 68 456 49 35

Stary Rynek 1

65-067 Zielona Góra

 

Mamy hasło na jubileusz

Zielonogórzanie wykazali się nie lada aktywnością przy wyborze hasła promującego obchody. W konsultacjach obywatelskich oddało głos ponad 3 tys. osób.

Najwyraźniej lubimy rymy. I wino, rzecz jasna. Dowodem na to jest zwycięzca w konkursie na hasło obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia praw miejskich. Spośród ponad 30 propozycji, które nadesłali zielonogórzanie, komisja wyłoniła osiem. Najwięcej z nich, bo aż 1432 głosy zdobyło hasło „Zielona Góra lecie obchodzi – wino się chłodzi”. Będzie promować obchody w 2022 r. i 2023 r.

 

(ah)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ