Koncerty podczas Dni Miasta Zielona Góra ściągają do Zielonej Góry tysiące fanów świetnej muzyki. W tym roku organizatorzy zapraszają na dwie sceny. Na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich, czyli tzw. dużej scenie zagrają największe polskie gwiazdy.
Tegoroczne Winobranie w Zielonej Górze rozpocznie się w sobotę 7 września i będzie trwać przez ponad tydzień. Koncerty gwiazd na Placu Powstańców Wielkopolskich startować będą codziennie o godz. 20.30, chociaż planowane są tam także dodatkowe atrakcje o wcześniejszych godzinach.
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY WINOBRANIE 2024
BŁĘKITNA RAPSODIA Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej oraz Joanna Sochacka
Koncerty na Green Festiwal rozpocznie „Błękitna Rapsodia” – koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą dyrektora artystycznego Rafała Kłoczko, z solistką Joanną Sochacką na fortepianie. Usłyszymy m.in. „Błękitną Rapsodię” Gershwina oraz „Koncert Warszawski” Addinsella.
Joanna Sochacka – polska pianistka, określana przez krytyków „jedną z najbardziej obiecujących artystek młodego pokolenia“ oraz „pianistką o dużej swobodzie i pełnej kontroli”. Koncertowała w kilkunastu krajach występując z recitalami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, podczas prestiżowych festiwali. Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce, Estonii, Anglii, USA, Francji, w Niemczech, we Włoszech. Doktor sztuki, wykładowczyni w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. G.i K. Bacewiczów, absolwentka uniwersytetów muzycznych w Austrii, Szwajcarii i Polsce: Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz, w klasie prof. Milany Chernyavskiej, Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie dr hab. Hanny Holeksy, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Pikula, a także w Haute École de Musique de Genève w Genewie, w klasie prof. Fabrizio Chiovetty.
Przed koncertem Filharmonii Zielonogórskiej o godz. 20.00 zostaną ogłoszone wyniki XV Ogólnopolskiego Konkursu Win. Tuż po wręczeniu Grand Prix konkursu, Prezydent Marcin Pabierowski przekaże klucze do miasta Bachusowi podczas uroczystego otwarcia Dni Miasta Zielona Góra.
Podczas koncertu w pierwszych rzędach będzie można usiąść na przygotowanych przez realizatora krzesełkach.
AGNIESZKA CHYLIŃSKA
Polska wokalistka, autorka tekstów i osobowość medialna, która zdobyła popularność jako liderka rockowego zespołu O.N.A. Jej charakterystyczny, mocny głos oraz charyzma na scenie przyniosły jej uznanie fanów rocka i metalu. Rozwija karierę solową, eksperymentując z różnymi gatunkami muzycznymi, od rocka po pop. Chylińska jest również znana z udziału w programach telewizyjnych jako jurorka w „Mam Talent!”. Jej koncerty to mieszanka energii, emocji i wyjątkowej ekspresji scenicznej, które przyciągają szeroką publiczność.
KARAŚ/ROGUCKI
Zespół, który pojawił się na polskim rynku w 2019 roku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów The Dumplings i Coma. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę. Skład uzupełniają gitarzysta Kamil „Holden” Kryszak i perkusista Wiktoria Jakubowska. Z pozoru karkołomne połączenie odmiennych doświadczeń, stylistyk, wrażliwości i metryk dało harmonijny efekt w postaci charakterystycznego i niepodrabialnego stylu KARAŚ/ROGUCKI.
Muzycznie KARAŚ/ROGUCKI oscyluje wokół surowych i gęstych dźwięków inspirowanych latami 80… zimną falą, new romantic czy post rockiem. W utworach zespołu słychać zarówno przestrzenne elektroniczne brzmienia, jak i ostre rockowe gitary. Zespół w trakcie pięciu lat swojej działalności zasłynął z niesamowicie energetycznych koncertów, które przyciągają rzesze wiernych fanów.
PAWEŁ DOMAGAŁA
Człowiek z podwójnym życiem – aktorskim i muzycznym. Gra w filmach, serialach i teatrze. Koncertuje, wydaje płyty, pisze teksty piosenek i monologów kabaretowych, czasem podkłada głos w filmach animowanych. Nie rozstaje się z gitarą. Stara się być równocześnie radykalnie pokorny i radykalnie pewny siebie. Jego debiutancka płyta, opublikowana w 2016 roku, „Opowiem ci o mnie”, sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy, zapowiadając dalszy rozwój kariery artysty. Największy sukces przyniósł mu jednak album „1984”, którego tytuł odnosi się do roku jego urodzenia. To na tym krążku znalazł się hit „Weź nie pytaj”. Jego najnowsza płyta, „Narnia”, wydana w ubiegłym roku, potwierdza wyjątkowe umiejętności artystyczne Domagały.
Podczas koncertu w pierwszych rzędach będzie można usiąść na przygotowanych przez realizatora krzesełkach.
URSZULA
Wokalistka muzycznie balansująca między gatunkami rock i pop. Nietuzinkowa, wyraźna, nie do zdarcia. Od 35 lat na scenie. Zachwyca nadzwyczaj unikalną barwą głosu, brakiem gwiazdorzenia, ekspresją i siłą na koncertach, naturalnością. Na drodze długoletniej kariery wykreowała mega przeboje, o jakich marzy każdy artysta, lecz nie każdemu udaje się to marzenie spełnić – przeboje, które omija czas. Dały jej one wierną, multipokoleniową publiczność.
Koncerty Urszuli to wspaniałe rokowo-romantyczne widowiska. Wielkie przeboje, takie jak „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy Król”, „Anioł wie…”, „Na sen”, czy „Niebo dla Ciebie” budzą wśród publiczności silne wzruszenia.
PAKTOFONIKA
Jedna z pierwszych w Polsce grup wykonujących Hip-Hop. Zaliczana do najważniejszych przedstawicieli tego gatunku w Polsce. Grupa została założona w 1998 roku przez Piotra „Magika” Łuszcza i Sebastiana „Rahima” Salberta, a niedługo później dołączył do nich Wojciech „Fokus” Alszer.
Grupa została rozwiązana w 2003 roku, w niepełna trzy lata po śmierci Magika. W 2022 roku Fokus i Rahim wznowili koncerty pod nazwą Paktofoniki, aby uczcić 22. rocznicę albumu Kinematografia oraz 20-lecie Archiwum Kinematografii. Od tego czasu zorganizowano wiele koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą, w takich krajach jak USA, Kanada, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia czy Islandia.
W godz. 16.00 – 19.00 na scenie zaprezentują się zespoły w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Oblicza tradycji”: Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Anadolu Folklor Vakif (Turcja), Kuda Karadzic (Serbia).
KULT
Polski zespół rockowy założony w 1982 roku w Warszawie przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę, którzy wcześniej grali w punkowej grupie Poland. Zespół od początku wyróżniał się antysystemowymi tekstami Kazika, poruszającymi kwestie tożsamości, wiary i społecznych problemów. Kult zadebiutował w warszawskim klubie Remont, a ich pierwszym dużym przebojem była „Piosenka młodych wioślarzy” z 1984 roku. Z czasem grupa wydała wiele kultowych płyt, jak „Spokojnie” i „Tata Kazika”. Ich muzyka to połączenie punka, psychodelii, country i rocka, co czyniło ich jednymi z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny muzycznej.
SARSA
Wszechstronna polska wokalistka, znana z nieustannego poszukiwania nowych form wyrazu artystycznego i muzycznych eksperymentów. 14 sierpnia ukazał się jej nowy singiel „Jak w filmie”, który zapowiada nadchodzącą płytę, planowaną na przyszły rok. Teledysk do piosenki inspirowany jest kultowymi scenami filmowymi, a pojawiający się w nim rogacz symbolizuje rogatą duszę Sarsy, pełną buntu i artystycznego rozwoju. W 2023 roku wydała dobrze przyjętą płytę „Jestem Marta” i mimo problemów zdrowotnych kontynuowała koncertowanie. Planuje kolejne koncerty i nowe aranżacje swoich hitów, co potwierdza jej nieustanną ewolucję i kreatywność.
Od godz. 15.00 przed sceną będzie można zobaczyć pokazy: Młodzieżowej Orkiestry Dętej Blue Brass Band i Mażoretek Twins Włoszakowice, Grodziską Orkiestrę Dętą im. Stanisława Słowińskiego i Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Mażoretkami z Drezdenka.