Różowa JULIA, biała EMMA, czerwona ANNA czyli wernisaże winobraniowe

0
fot. mzl.zgora.pl
Każdego roku podczas Dni Zielonej Góry Muzeum Ziemi Lubuskiej udostępnia część przestrzeni wystawienniczych na pokazy odnoszące się tradycji winiarskich naszego miasta. Podczas dzisiejszego wernisażu nastąpiło otwarcie dwóch ekspozycji należących do cyklu „Winnice Lubuskie. Wczoraj i dziś”, realizowanego przez muzeum już od 2015 roku.

Poniżej zdjęcia dokumentujące wernisaż, na który pomimo atrakcji winobraniowych przybyło bardzo wielu gości.

Pierwsza z ekspozycji nosi tytuł „Winnica Julia w Zielonej Górze – czy wino jest kobietą”. Właścicielami winnicy są Małgorzata i Roman Gradowie, którzy założyli ją na początku nowego tysiąclecia. Początkowo była to uprawa amatorska o powierzchni 20 arów w Stary Kisielinie. Po kilku latach Julia zaczęła podejmować turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane w ramach oferty enoturystycznej, której wyróżnikiem jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. W 2014 roku właściciele dołączyli do swego przedsięwzięcia kolejną, tym razem już 3 hektarową uprawę w Zaborze, będąca częścią Samorządowej Winnicy Lubuskiej. Przypomnijmy, że właściciel Winnicy Julia – Roman Grad jest jednym z czołowych pionierów i animatorów odrodzonego winiarstwa w naszym mieście.

Podczas spotkania z właścicielami Winnicy Julia można było porozmawiać o szczepach winorośli, barwach wina i jego lotnych aromatach, degustując oczywiście ich znakomite trunki. Rozwiązana została też zagadka intrygującego tytułu wystawy. – Najważniejsza dla naszych win jest seria kobieca, bowiem to właśnie płeć żeńska odgrywa główną rolę na naszej winnicy – powiedziała Małgorzata Grad, przedstawiając jednocześnie trzy wiodące produkty: różową „Julię”, białą „Emmę” i czerwoną „Annę”.

Roman Grad z kolei rekomendował nowe wino „Solidaris”. Nazwą tą postanowił uhonorować kolegów winiarzy, którzy zaopiekowali się jego winnicą w Zaborze, gdy on z małżonką walczyli z Covidem, w samym szczycie zbioru owoców i ich pierwszego przetworu.
Druga wystawa otwarta tego popołudnia jest podsumowaniem dotychczasowych pokazów w ramach cyklu “Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś”. Składa się na nią kilkanaście plansz ukazujących sześć winnic: Stara Winna Góra, Saint Vincent, Cantina, Miłosz, Kinga i Gostchorze. Każda z nich jest osobną opowieścią, na którą składają się: warunki geograficzne i klimatyczne, architektura i historia miejsca, uprawiane odmiany winogron, metody wytwarzania wina, zdobyte nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych. Jednak w największym stopniu o atmosferze danej winnicy decydują sami winiarze, dlatego tak ważne jest przybliżenie ich sylwetek, pasji i zainteresowań.
W wernisażu wzięła udział małżonka właściciela Winnicy Gostchoirze – Pani Virginii Dubois.
źródło: mzl.zgora.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ